MON przejmuje Hutę Częstochowa
Huta Częstochowa działała dotąd w oparciu o majątek spółki Liberty Częstochowa sp. z o.o. w upadłości. W listopadzie zeszłego roku Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem w sprawie dzierżawy majątku huty, w styczniu tego roku przywrócił produkcję w stalowni, a w lutym - w walcowni blach grubych.
Węglokoks jako dzierżawca miał prawo pierwokupu i deklarował wolę zakupu majątku huty, jednak z prawa pierwokupu postanowiło skorzystać Ministerstwo Obrony Narodowej. W ubiegłym tygodniu sąd zatwierdził nową wycenę majątku, na podstawie której ma zostać przeprowadzona transakcja.

Huta Częstochowa. Jakie plany ma rząd?
Jeszcze przed spotkaniem Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapowiadała, że huta zostanie przekształcona w "nowoczesny zakład metalurgiczny, ważny z punktu widzenia gospodarki polskiej i europejskiej".
To jedyny zakład hutniczy w kraju, który może produkować hartowane blachy grube dla przemysłu obronnego. Posiada też jedną z największych w Unii Europejskiej hal produkcyjnych, która umożliwia m.in. remont sprzętu wojskowego.
Polecany artykuł:
Rządowa strategia dla polskiego hutnictwa
Podczas środowego spotkania w Częstochowie Marzena Czarnecka, szefowa Ministerstwa Przemysłu przekazała, że resort pracuje nad strategią dla hutnictwa w Polsce. W pracach uczestniczyć będą inne ministerstwa.
Mamy poniekąd pomysły na to, żeby wypracować taką strategię, która nie tylko będzie dotyczyła Huty Częstochowa, ale również wszystkich pozostałych hut, które są jeszcze na Śląsku i w pozostałych regionach - podkreśliła Czarnecka.