Miasta sukcesu kadencji 2018-2023 w Polsce

i

Autor: Wikimedia

Ranking

Chcesz odnieść sukces? Te miasta wygrały ogólnopolski ranking sukcesu kadencji

2024-03-25 12:37

Te miasta w Polsce zasługują na miano miasta sukcesu. Pod uwagę wzięto cztery dziedziny życia. Poznaliśmy najnowszy ranking Sukces kadencji 2018-2023 opracowany przez czasopismo samorządowe Wspólnota. Czołówka najlepszych miast nie zaskakuje, ale są jednak niespodzianki związane z przetasowaniami i kolejnością.

Miasta sukcesu w Polsce to takie, w których chcą mieszkać ludzie i wiążą z nimi swoją przyszłość. Czy da się to poczucie opisać liczbowo? Naukowcy na potrzeby rankingu Sukces kadencji 2018-2023 stworzyli matematyczny model, dzięki któremu powstał ranking podsumowujący cztery najważniejsze wskaźniki:

  • sukces finansowy (związany z budżetem jednostki samorządowej),
  • sukces ekonomiczny (związany ze stanem gospodarki lokalnej),
  • sukces infrastrukturalny (związany z komunalną infrastrukturą techniczną),
  • sukces społeczny (związany m.in. z wynikami edukacji, ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym)

Które miasta odniosły największy sukces?

W rankingu Sukces kadencji 2018-2023 oddzielnie sklasyfikowano miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu i miasta powiatowe oraz miasteczka i gminy wiejskie. Jak piszą prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego, mylącym uproszczeniem byłoby traktowanie wyników rankingu jako jednoznacznej oceny działalności władz lokalnych. 

Oto miasta sukcesu 2018-2023 województwa śląskiego

w kategorii miast na prawach powiatu

Zobacz ranking w galerii zdjęciowej

Wskaźniki dobraliśmy takie, które możliwie najlepiej obrazują osiągnięty sukces, ale nie można powiedzieć, że ten sukces zawsze zależy od pracowitości, pomysłowości i od jakości działań podejmowanych przez radnych, wójta, burmistrza czy prezydenta oraz podlegającą im administrację samorządową. Sukces to wypadkowa działań samorządu i korzystnego (lub niekorzystnego) splotu okoliczności, w których przyszło działać - piszą autorzy rankingu.

Miasta sukcesu 2018-2023

Pozycja w rankingu odzwierciedla wynik miasta w trakcie kończącej się kadencji i zmiana, jaka nastąpiła w ostatnich pięciu latach. Warto pamiętać, że tak definiowany wskaźnik nie jest identyczny z oceną sytuacji w danej gminie. Naukowcy oparli się na najnowszych danych dostępnych w GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów. Dlatego miejsca mogą być zaskakujące.

Oto miasta sukcesu w kategorii miast wojewódzkich:

  1. Opole
  2. Gdańsk
  3. Warszawa
  4. Katowice
  5. Poznań
  6. Rzeszów
  7. Szczecin
  8. Białystok
  9. Wrocław
  10. Gorzów Wielkopolski
  11. Kielce
  12. Olsztyn
  13. Łódź
  14. Kraków
  15. Lublin
  16. Zielona Góra
  17. Bydgoszcz
  18. Toruń

Oto miasta sukcesu w kategorii miast na prawach powiatu (pierwsze 10 miejsc)

  1. Sopot
  2. Bielsko-Biała
  3. Krosno
  4. Tychy
  5. Biała Podlaska
  6. Gliwice
  7. Dąbrowa Górnicza
  8. Płock
  9. Gdynia
  10. Ostrołęka

Oto miasta sukcesu w kategorii miast powiatowych (pierwsze 10 miejsc)

  1. Zakopane 
  2. Grodzisk Mazowiecki 
  3. Stalowa Wola 
  4. Polkowice 
  5. Puck 
  6. Pruszcz Gdański 
  7. Wieliczka 
  8. Żywiec 
  9. Limanowa 
  10. Węgrów

Oto miasta sukcesu w kategorii miasteczek (pierwsze 10 miejsc)

  1. Krynica Morska 
  2. Józefów 
  3. Kamieńsk 
  4. Świeradów-Zdrój 
  5. Ożarów Mazowiecki 
  6. Gogolin 
  7. Halinów 
  8. Niepołomice 
  9. Sulejówek 
  10. Mielno

Jakie są wyniki rankingu miast sukcesu?

Warszawa, zajmująca pierwsze miejsce w zestawieniu miast wojewódzkich, prowadziła także w większości wcześniejszych rankingów. Wydaje się, że to dobry przykład sytuacji, w której o końcowym wyniku przesądza nie tylko polityka władz lokalnych, ale także szerszy kontekst, w którym działają samorządy. Mechanizmy społeczno-gospodarcze działają w ten sposób, że Warszawa (a szerzej – cały obszar aglomeracji stołecznej) rozwijają się szybciej niż zdecydowana większość innych regionów.

W czołówkach poszczególnych zestawień dużo jest gmin zlokalizowanych w strefach podmiejskich największych aglomeracji. Stanowią one blisko 50 proc. wszystkich jednostek w pierwszych 5 proc. poszczególnych rankingów. Sporo jest także gmin turystycznych i uzdrowiskowych, głównie położonych nad morzem, ale jest też trochę zlokalizowanych w górach (Baligród, Solina, Świeradów-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Zakopane).

Jeśli chodzi o zróżnicowanie regionalne najwięcej gmin w czołówkach zestawień mają województwa: mazowieckie (prawie wyłącznie gminy ze strefy podmiejskiej aglomeracji warszawskiej), dolnośląskie, w dalszej kolejności śląskie, pomorskie i małopolskie. Niemal wcale na szczytach rankingów nie ma gmin z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z kolei jeśli spojrzymy na końcówki zestawień to najwięcej gmin znajdujemy z województw: mazowieckiego (co znów wskazuje, jak brdzo zróżnicowane wewnętrznie jest to województwo), podlaskiego i wielkopolskiego. Z kolei prawie wcale w końcówkach rankingów nie ma gmin z woj. lubuskiego, podkarpackiego i śląskiego.

Z powyższych uwag – zwłaszcza tych odnoszących się do wysokich pozycji gmin podmiejskich największych aglomeracji oraz gmin turystyczno-uzdrowiskowych – można by wnioskować, że sukces mijającej kadencji był przede wszystkim udziałem gmin zamożniejszych.

Wynikałoby z tego dalsze pogłębianie się różnic między relatywnie bogatszą i uboższą częścią kraju. Ale taki wniosek mimo wszystko byłby przedwczesny. Współczynnik korelacji między pozycją w rankingu sukcesu kadencji i w rankingu zamożności gmin jest faktycznie dodatni, ale dość niski.

Czy rozpoznasz miasto na Śląsku po zdjęciu satelitarnym? Trudny QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakim mieście znajduje się ten obiekt?
Czy rozpoznasz miasto na Śląsku po zdjęciu satelitarnym?
Najpiękniejsze Ogrody Świateł w Polsce. Te miasta rozbłysły kolorowymi iluminacjami!