Już od poniedziałku, 10 kwietnia Koleje Śląskie wprowadzą w życie pierwszą fazą zmian taryfowych, a to oznacza m.in. podwyżkę cen biletów. Pasażerowie na pewno nie będą zadowoleni. Przedstawiciele spółki wzrost cen tłumaczą pandemią koronawirusa.
- Zwiększenie częstotliwości dezynfekcji parku taborowego, nacisk spółki na bezpieczeństwo podróżnych przy jednoczesnym zmniejszeniu ich liczby w pociągach przyczyniły się do spadku wpływów finansowych. Skutki pandemii odczuwają wszyscy organizatorzy transportu publicznego w Polsce, również Koleje Śląskie. Biorąc pod uwagę efekty obecnej sytuacji w kraju i regionie oraz wzrost kosztów funkcjonowania spółki – w tym podwyżki cen energii elektrycznej, napraw i utrzymania taboru, niezbędnym krokiem jest modyfikacja dotychczasowej taryfy. To pierwsza kompleksowa zmiana cenników od pięciu lat i pierwsza istotna przebudowa cenników od początku istnienia Kolei Śląskich - przekonują przedstawiciele spółki.
W związku ze zmianą cennika, średnia podwyżka cen biletów Kolei Śląskich wyniesie około 13 procent. Co ciekawe, nie wszystkie ceny biletów zostaną jednak podwyższone. Część z nich zostanie również obniżonych.
Aleksander Drzewiecki, prezes zarządu Kolei Śląskich zapowiada, że celem spółki jest wdrożenie rozwiązań, które zapewnią czytelne i sprawiedliwe zasady podróżowania pociągami Kolei Śląskich dla wszystkich pasażerów.
- Z uwagi na fakt, że jest to proces długofalowy, modyfikacje będą wprowadzane etapami. Dziś komunikujemy planowane zmiany cen, natomiast już we wrześniu pojawią się nowe atrakcyjne oferty. Ponadto, na części tras wprowadzimy wtedy również możliwość korzystania z innowacyjnej taryfy pozaszczytowej ze zniżką do 20 proc. – podkreśla Aleksander Drzewiecki.
Wprowadzanie rozwiązań mających na celu uproszczenie taryfy przewozowej Kolei Śląskich będzie odbywało się w etapach. Pierwsza faza zmian wejdzie w życie w dniu 10 maja 2021 roku, druga we wrześniu 2021 roku, zaś cały proces powinien zakończyć się w 2022 roku. Główną i jednocześnie pierwszą ze zmian jest dążenie do wprowadzenia jednolitej stawki kilometrowej i korekta ofert liniowych. Podczas drugiego etapu we wrześniu nastąpi wprowadzenie najbardziej atrakcyjnych ofert dedykowanych różnorodnym odbiorcom, w tym seniorom, rodzinom czy małym grupom, a także wprowadzenie wysokich rabatów na przejazdy poza szczytem. W kolejnym wrześniowym etapie planowane jest również rozszerzenie dostępności przedsprzedaży biletów z ofert specjalnych z 7 do 30 dni. Bilety, według nowych cenników, będzie można nabyć od dnia 10 maja w kasach biletowych, w pociągach, biletomatach, punktach na mieście, w sklepie internetowym oraz aplikacjach mobilnych. Szczegóły dotyczące zasad podróżowania na podstawie ofert specjalnych znajdują się w wyżej wskazanych zakładkach. Należy zaznaczyć, że wszystkie bilety sprzedane przed datą pierwszej fazy zmian pozostaną ważne bez dopłaty. Najważniejsze aspekty zmian prezentują poniższe grafiki.
Źródło: Koleje Śląskie