PETfury stanęły w 8 hipermarketach Carrefour: w Sosnowcu, Rybniku, Kędzierzynie Koźlu, Jastrzębiu Zdroju, Jaworznie, Chorzowie, Gliwicach oraz Katowicach, a także 2 w supermarketach: w Pszczynie i Zabrzu.
- To bardzo prosty system. Bierzemy butelkę PET, taką która nie jest zgnieciona, wkładamy ją do naszego PETfura. Przyjęta. Naciskamy wypłać, pobieramy paragon i możemy ruszać na zakupy - powiedziała nam Justyna Orzeł, sekretarz generalny w firmie Carrefour.
Tak działa nowoczesny system kaucji za plastikowe butelki i aluminiowe puszki
Zobacz nagranie
Automaty przyjmują butelki oraz puszki na których nie został uszkodzony kod kreskowy. Po zakończeniu zwrotu opakowań, maszyna wygeneruje podsumowanie oraz e-bon z całościową kwotą odpowiadającą liczbie zwróconych opakowań. E-bonem od razu można zapłacić za zakupy w danym sklepie Carrefour i jest on ważny do końca danego dnia.
- Zebrane tutaj opakowania Eko Punkt będzie przewoził do zakładów, które specjalizują się w profesjonalnym recyklingu. Tam będą one rozdzielane i ponownie przetwarzane żeby wrócić do obiegu. Mówimy tutaj o inicjatywie, która będzie wspierała obieg zamknięty - dodaje Justyna Orzeł.
- Mocno wspieramy takie działania i zaczęliśmy od siebie. W Urzędzie Miejskim oraz naszych jednostkach już kilka lat temu zrezygnowaliśmy z plastikowych opakowań. Wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami ustawiliśmy osiem automatów do których można wrzucać butelki PET, a każdą wrzuconą do automatu butelkę lub puszkę mieszkańcy otrzymują wirtualnie 20 groszy, które mogą przeznaczyć na jeden z wybranych klubów sportowych w mieście: Zagłębie Sosnowiec (piłka nożna), Zagłębie Sosnowiec (hokej) i CTL Zagłębie Sosnowiec (koszykówka). Dotychczas mieszkańcy oddali prawie pół miliona butelek i puszek. Cieszę się z kolejnego automatu i liczę na więcej – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Jak pokazują dane GUS z ostatnich lat, statystyczny Polak wytwarzał średnio ponad 350 kg odpadów rocznie. Część z nich trafiła do ponownego przetworzenia, ale znaczna większość wylądowała na składowiskach odpadów.