Plac Sobieskieho stał się zabytkiem

i

Autor: Plac Sobieskiego/fotopolska.eu

Wiadomości

Bytom zyskał nowe zabytki. Stały się nimi plac Sobieskiego i Hiolskiego

2024-06-10 21:24

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wpisał do rejestru bytomski plac Sobieskiego i Hloskiego. Wpisu dokonano pod koniec maja. Podczas oceny brano pod uwagę nie tylko formę architektoniczną budynków, ale także relacje przestrzenne między zabudową, jej historyczne rozplanowanie i kompozycję.

Bytom zyskał nowe zabytki

29 maja Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję w sprawie wpisania Placu Sobieskiego i Hiolskiego w Bytomiu do rejestru. Od tego dnia obiekty te oficjalnie stały się zabytkami. Warto podkreślić, że w rejestrze znalazł się zespół zabudowy, który obejmuje nie tylko obszar placów, ale także kilkanaście budynków, które znajdują się w pobliżu.

We wpisie znalazły się:

  • Dom Polski „UL” przy ul. Korfantego 38,
  • budynek Muzeum Górnośląskiego przy pl. Sobieskiego 2,
  • budynek dawnego Starostwa Powiatowego przy ul. Korfantego 34,
  • kamienica mieszczańska przy ul. Korfantego 36,
  • budynek szkoły przy pl. Sobieskiego 1,
  • budynek d. koszar przy ul. Smolenia 35,
  • ogrodzenie budynku dawnego Starostwa Powiatowego przy ul. Korfantego 34
  • budynek d. wartowni i aresztu przy ul. Korfantego 45,
  • budynek d. mieszkalny urzędników koszar przy ul. Stefana Żeromskiego 44,
  • budynek d. warsztatów szkolnych (pierwotnie budynek koszarowy) przy ul. Żeromskiego 42.

Oprócz tego indywidualnie do rejestru zostały: kamienica mieszczańska, budynek szkoły i dawnych koszar.

Historyczne zespoły budowlane to powiązana przestrzennie grupa budynków wyodrębniona ze względu na formę architektoniczną, styl, zastosowane materiały, funkcję, czas powstania lub związek z wydarzeniami historycznymi. W przypadku tej kategorii zabytków, wartość stanowi nie tylko forma architektoniczna budynków, ale także relacje przestrzenne między zabudową, jej historyczne rozplanowanie i kompozycja - czytamy w uzasadnieniu decyzji śląskiego konserwatora zabytków.

Bytomski Plac Sobieskiego przejdzie rewitalizację

Przypomnijmy, że pod koniec 2022 roku bytomski magistrat podpisał umowę na przebudowę dróg i chodników wraz z infrastrukturą towarzyszącą w części ulic Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz pl. Sobieskiego. Dzięki nim powstać ma powstać zbiornik retencyjny, który ograniczy problem zalewania ul. Piłsudskiego w czasie nawalnych deszczów. 

Z przygotowanego na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bytomiu opracowania wynika, że w czasie nawalnych deszczów w kierunku ul. Piłsudskiego spływają wody opadowe między innymi z ulic: Chrobrego, Webera, Kwietniewskiego, Piekarskiej, Podgórnej, Strażackiej, Murarskiej, Żołnierza Polskiego, placów: Grunwaldzkiego i Sobieskiego, a nawet z Rynku i częściowo z ul. Korfantego.

Prace mają rozpocząć się jeszcze w 2024 roku.

QUIZ. Jak dobrze znasz historię Polonii Bytom?

Pytanie 1 z 9
Na początek proste pytanie – kiedy został założony klub Polonia Bytom?