Problem z ulicą Piłsudskiego. Niebawem przebudowa
W ul. Piłsudskiego w Bytomiu znajduje się zlewnia dla obszaru Śródmieścia, obejmująca około 500 ha.
Z przygotowanego na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bytomiu opracowania wynika, że w czasie nawalnych deszczów w kierunku ul. Piłsudskiego spływają wody opadowe między innymi z ulic: Chrobrego, Webera, Kwietniewskiego, Piekarskiej, Podgórnej, Strażackiej, Murarskiej, Żołnierza Polskiego, placów: Grunwaldzkiego i Sobieskiego, a nawet z Rynku i częściowo z ul. Korfantego.
Ponadto system kanalizacji deszczowej w ul. Piłsudskiego odbiera wodę nie tylko ze ścisłego Śródmieścia, ale też z ul. Tarnogórskiej, Chrzanowskiego (w tym z rejonu Muszli Koncertowej w Parku im. Franciszka Kachla) oraz ul. Olimpijskiej, gdzie znajduje się przepompownia „Kościuszko” należąca do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA. Intensywne opady deszczu powodują, że sieć kanalizacji deszczowej w ul. Piłsudskiego nie jest w stanie przyjąć tak ogromnej ilości wody, co powoduje lokalne podtopienia w tym rejonie.
Umowy na przebudowę dróg i chodników wraz z infrastrukturą towarzyszącą w części ulic Piłsudskiego, Matejki, Krakowskiej oraz pl. Sobieskiego zostały podpisane w listopadzie 2022 roku.
- Inwestycja pozwoli ograniczyć problemy z zalewaniem ul. Piłsudskiego w czasie nawalnych deszczów. Na realizację wartej prawie 45 mln zł inwestycji pozyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 30 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. Zgodnie z umową, wykonawca ma 36 miesięcy na realizację całej inwestycji, co oznacza, że powinna się ona zakończyć do końca 2025 roku - tłumaczy Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka prasowa, naczelniczka Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Pod placem Sobieskiego powstanie zbiornik retencyjny
Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji technicznej, która po akceptacji gminy umożliwi staranie się wykonawcy o niezbędne pozwolenia umożliwiające rozpoczęcie robót budowlanych.
Następnie wykonawca przystąpi do realizacji prac obejmujących przebudowę sieci kanalizacji deszczowej wraz z budową podziemnego zbiornika retencyjnego pod pl. Sobieskiego oraz przebudowę układu drogowego wzdłuż ulicy Piłsudskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Matejki do skrzyżowania z ul. Chrobrego.
Inwestycja obejmie również przebudowę tych skrzyżowań i ulicy Matejki od skrzyżowania z ul. Piłsudskiego do ul. Szkolnej oraz budowę sieci i przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnej w pasie drogowym ul. Piłsudskiego-Matejki.
Oprócz tego, we wrześniu 2023 roku Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu ogłosił postępowanie na przebudowę kolejnego odcinka ul. Piłsudskiego od skrzyżowania z ul. Chrobrego do skrzyżowania z ul. Piekarską.
- W ramach zadania planujemy przebudowę jezdni, zjazdów do posesji i wejść do budynków oraz chodnika wraz z przystosowaniem drogi do ruchu pieszych i rowerzystów. Przebudowa ulicy Piłsudskiego na odcinku od ul. Chrobrego do ul. Piekarskiej obejmie: przebudowę jezdni, zjazdów do posesji i wejść do budynków. Przebudowany zostanie także chodnik i powstanie ciąg pieszo-rowerowy. Wyłoniona w drodze przetargu firma wymieni także studnie rewizyjne, studnie ściekowe i studnie teletechniczne - mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk.
Wykonawcy mogą składać oferty w postępowaniu do 6 października. Po rozstrzygnięciu postępowania i podpisaniu umowy z wykonawcą, firma będzie miała 45 dni na realizację inwestycji.