Gmach Muzeum Górnośląskiego zabytkiem. Jest wpis do rejestru
Jeden z najbardziej charakterystycznych gmachów w Bytomiu został właśnie wpisany do rejestru zabytków. Mowa o budynku przy pl. Sobieskiego, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum Górnośląskiego.
- Oszczędna bryła budynku, składająca się z dwóch skrzydeł połączonych przewiązką, jest wyrazem umiejętnego operowania prostymi formami architektonicznymi i kontrastami materiałów.
- czytamy w treści decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
Gmach główny Muzeum Górnośląskiego został wzniesiony w lata 1929–1930 w stylu funkcjonalizmu. Obiekt zaprojektowali: miejski radca budowlany Albert Stütz oraz architekt Herbert Hettler.
Decyzja o budowie tego obiektu była odpowiedzią na powstałe - znajdujące się po polskiej stronie w Katowicach - Muzeum Śląskie.
Budynek był pierwotnie siedzibą aż trzech gmachów - Miejskiej Kasy Oszczędności, Biblioteki Miejskiej, a także Górnośląskiego Muzeum Krajowego.
Kluczowe zmiany zaszły po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Bytom znalazł się w granicach Polski. Udało się uratować i odzyskać część kolekcji bytomskich i katowickich - po zlikwidowanym w 1939 roku przez Niemców Muzeum Śląskim - co umożliwiło reaktywowanie placówki muzealnej na terenie miasta. W 1950 roku muzeum przyjęło nazwę, która obowiązuje do dziś.
- Szczególne wartości artystyczne budynku, wynikające z błyskotliwie ukształtowanej bryły i przemyślanego umiejscowienia jej w przestrzeni miasta pozwalają zaliczyć budynek do znaczących dzieł architektury okresu międzywojennego w skali regionu, o dużym znaczeniu dla jego dziedzictwa kulturowego i historycznego - dodaje Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu to jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych nie tylko w regionie, ale i w Polsce. W placówce funkcjonuje obecnie pięć działów. Olbrzymie zbiory oraz specjalistyczna biblioteka, w której znajduje się około 61 tys. woluminów, podkreślają tylko rangę bytomskiego muzeum.