Budowa bulwarów w Rybniku została wstrzymana przez wojewodę

i

Autor: archiwum UM Rybnik

Inwestycje

Budowa bulwarów w Rybniku została wstrzymana przez wojewodę

Budowę drogi na odcinku od ul. Rzecznej do Obwiedni Południowej w Rybniku została wstrzymana. Dlaczego? Ma to związek ze stanowiskiem wydanym przez Wojewodę Śląskiego. Uchylił on bowiem zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Jak się okazuje: bulwary powstaną, ale znacznie później niż do tej pory planowano.

Budowa bulwarów w Rybniku wstrzymana

Prace związane z budowa łącznika ul. Rzecznej z Obwiednią Południową w Rybniku zostały wstrzymane. Ma to związek ze stanowiskiem Wojewody Śląskiego, który wydał decyzję uchylającą zezwolenia na realizację inwestycji drogowej wydanego w oparciu z tzw. specustawę drogową.

- To bezprecedensowa decyzja, do tej pory wybudowaliśmy według tych samych przepisów odcinek bulwarów od ulicy Rudzkiej do Wierzbowej i kolejny, oddany właśnie do użytkowania – od ulicy Przyjemnej do Górnośląskiej. W swojej decyzji Wojewoda wskazuje jednocześnie, że budowa bulwarów jest możliwa w oparciu o specustawę drogową, na podstawie dokumentacji pod budowę drogi publicznej z wszystkimi obostrzeniami dotyczącymi warunków technicznych dla tego typu infrastruktury. Innymi słowy wskazuje zastosowanie innych przepisów - komentuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. 

Miasto od tej decyzji może się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Procesowanie jednak będzie długo trwało. 

- Dlatego, biorąc pod uwagę wskazania wojewody, podjąłem decyzję o przygotowaniu dokumentacji zezwalającej na budowę bulwarów w oparciu o dokumentację dotyczącą drogi publicznej. Procedura zaproponowana przez Wojewodę spowoduje, że prace projektowe potrwają około roku, nim rozpocznie się budowa. Gdyby pozostałe odcinki bulwarów były realizowane według tych przepisów, to tą trasą jechalibyśmy za jakieś dziesięć lat - wyjaśnia prezydent Rybnika. 

Przypomnijmy, że asfaltowy trakt pieszo-rowerowy - biegnący wzdłuż rzeki Nacyny - to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji. Ostatnio udało się oddać kolejny odcinek bulwarów - ciągnie się on od ul. Górnośląskiej w Niedobczycach aż do zbiegu ul. Przyjemnej i Sportowej w Niewiadomiu.

Budowa tego odcinka pochłonęła nieco ponad 9,7 miliona złotych i trwała ok. 1,5 roku. 

- Ta trasa to coś więcej – budując kolejne odcinki, stwarzamy alternatywną możliwość przemieszczania się pomiędzy rybnickimi dzielnicami osobom, które chcą porzucić samochód na rzecz roweru i na co dzień poruszać się tym traktem do pracy czy szkoły - nie ma wątpliwości Kuczera.