Rekordowa frekwencja podczas Biegu 9 Górników w Katowicach
W godzinach porannych w poniedziałek, 11 listopada wystartowała kolejna edycja Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z "Wujka. Na elektronicznej liście na bieg na 10 km zapisało się aż 1016 osób. Do biegu dzieci w wieku do 7 lat na 200 m zgłosiło się 125 uczestników, a na dystans 400 m (wiek 8-15 lat) - 126.
Przed biegiem oddano hołd dziewięciu górników, którzy stracili życie w grudniu 1981 roku. Przed startem odśpiewano także hymn Polski.
Linia startu i mety wyznaczona została przy przy Śląskim Centrum Wolności i Solidarności obok kopalni Wujek i pomniku Dziewięciu z Wujka. W tym roku organizatorzy wyznaczyli limit czasu pokonanie trasy. Wynosił on półtorej godziny. Trasa prowadziła obok Pomnika Powstańców Śląskich. Każdy uczestnik, który ukończył bieg, otrzymał pamiątkowy medal.
Zobaczcie w galerii zdjęcia z tegorocznego Biegu Niepodległości im. Dziewięciu z "Wujka".
Skąd wzięła się tradycja "Biegu 9 Górników"?
Gdy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, górnicy KWK „Wujek” w Katowicach ogłosili strajk okupacyjny przeciwko tej decyzji. 16 grudnia zostali spacyfikowani przez Milicję Obywatelską, wojsko oraz pluton specjalny ZOMO, który otworzył ogień w stronę górników.
Zginęło dziewięciu: Jan Stawisiński, Joachim Józef Gnida, Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Ryszard Józef Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk i Zenon Zając, a dwudziestu trzech innych strajkujących zostało rannych.
11 grudnia 2021 roku, po prawie dwóch latach nieobecności na trasie, po raz kolejny odbył się Bieg 9 Górników. W tym roku organizatorzy chcąc zachować pamięć o Bohaterach „Wujka” i podkreślić wpływ tych wydarzeń na współczesną historię Polski, zdecydowali się zmienić datę i długość biegu.