Katowice: Pracownicy urzędu miasta będą wspierali sanepid. Zostaną specjalnie wyszkoleni

i

Autor: UM Katowice Pracownicy miejskich jednostek w Katowicach będą wspierali sanepid

Bibliotekarki i urzędnicy z Katowic będą pomagać... w sanepidzie!

2020-11-16 9:34

Z powodu dużej liczby zakażeń koronawirusem, sanepid ma pełne ręce roboty, a co za tym idzie jego pracownicy nie są w stanie od razu wpisać osób objętych kwarantanną do rejestru. Dlatego Urząd Miasta Katowice i Śląski Urząd Wojewódzki oddelegowały do pomocy w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej swoich pracowników. Szczegóły na slask.eska.pl

Pracownicy katowickiego urzędu miasta będą prowadzili wywiady epidemiczne. Kiedy zaczynają?

Taki wywiad sanepid musi przeprowadzić z każda osobą kierowaną na izolację lub kwarantannę. Dzięki pracy urzędników, sanepid zostanie choć trochę odciążony.

- W ostatnich tygodniach obserwujemy wzrost ilości zakażeń, a tym samym osób kierowanych na izolację i kwarantannę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami z każdą taką osobą powinien zostać przeprowadzony wywiad epidemiczny. Niestety ilość pracowników sanepidu jest ograniczona, a potrzeby ogromne. Mimo, że za walkę z koronawirusem odpowiada rząd, miasto Katowice realizuje szereg działań, m.in. zakupiło maszynę do testowania pod kątem koronawirusa, która trzykrotnie zwiększyła przepustowość śląskiego laboratorium, czy też realizuje szereg pakietów osłonowych dla przedsiębiorców. Obecnie sanepid podlega wojewodzie, natomiast miasto ponownie postanowiło wesprzeć te działania - pisze na swoim facebooku prezydent Katowic Marcin Krupa.

- W sumie to 22 osoby, które będą przeprowadzać wywiady epidemiczne, a tym wspierać służby sanitarne. Pracownicy Miasta Ogrodów, biblioteki publicznej, domów kultury, a także urzędu miasta zostaną przeszkoleni z dostępu do baz Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej - mówi Ewa Lipka, rzeczniczka katowickiego urzędu miasta.

Pierwsze osoby przeszły już potrzebne szkolenia i w poniedziałek 16 listopada zaczęły pomagać w sanepidzie.

Na dezycję o skierowaniu urzędników do pomocy w sanepidzie miał wpływ przede wszystkim duży wzrost zakażeń.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem, dlatego walczymy z koronawirusem na wielu frontach – także wspierając w miarę możliwości heroiczne wysiłki pracowników ochrony zdrowia, czy służb sanitarnych. Zdecydowałem, że pracowników urzędu miasta i naszych jednostek oddelegujemy do wsparcia działań sanepidu. W sumie to 22 osoby, które będą przeprowadzać wywiady epidemiczne, a tym samym wspierać służby sanitarne w ich działaniu. Nowe obowiązki mogą bezpiecznie wykonywać z domu lub swoich dotychczasowych miejsc pracy - dodaje Krupa.

Od kilku miesięcy powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne wspomagają Wojska Obrony Terytorialnej. Teraz dołączają do nich urzędnicy i pracownicy skarbu państwa.

- Blisko 100 pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz administracji zespolonej zostało oddelegowanych do pomocy powiatowym sanepidom. Również spółki skarbu państwa, czyli PGG i JSW delegują swoich pracowników do pomocy - mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Premier o szczepionce na koronawirusa

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?