Po miesiącach opóźnień, basen Zadole w końcu zostanie otwarty. Katowiczanie i mieszkańcy okolicznych miast będą mogli z niego korzystać od 16 września.
- Do dyspozycji mieszkańców będzie m.in. basen sportowy, basen rekreacyjny z licznymi atrakcjami, strefa saun, a także hala sportowa w strefie suchej obiektu. Z kolei wiosną i latem uruchamiana będzie specjalna strefa zewnętrzna - mówi Ewa Lipka, z katowickiego urzędu miasta.
Na tego typu inwestycje, mieszkańcy Katowic czekali długie lata.
- Pomysł budowy kompleksów basenowych był odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców. W moim programie wyborczym, tj. „umowie z mieszkańcami Katowic”, zadeklarowałem, że wybudujemy trzy kompleksy basenowe. Dwa lata temu otworzyliśmy „Basen Brynów” i „Basen Burowiec”. Trzecia pływalnia, ze względu na konieczność zmiany wykonawcy otwierana jest dopiero teraz – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Z Katowicką Kartą Mieszkańca bilety wstępu będą o wiele tańsze.
- Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. To ważne, by do uprawiania sportu zachęcać najmłodszych katowiczan i kształtować w nich pozytywne nawyki. Trzy baseny w Katowicach oznaczają, że większość mieszkańców ma ogólnodostępną pływalnię w promieniu 5 km. Mieszkańcy Katowic na basenach są traktowani preferencyjnie – płacą za godzinę 8 zł lub 4zł – w przypadku biletów ulgowych – dodaje prezydent.
Na basenie Zadole każdy znajdzie coś dla siebie.
Basen przy ulicy Wczasowej – podobnie jak pozostałe dwa obiekty – ma umożliwiać atrakcyjne spędzanie czasu mieszkańcom niezależnie od ich preferencji. Osoby, które lubią się zmęczyć, będą miały do dyspozycji 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 metrów i głębokości od 120 do 180 centymetrów. Drugi z basenów jest przeznaczony do nauki pływania i rekreacji. Ma 3 tory oraz głębokość od 80 do 120 centymetrów.
Ale osoby, które na basen idą głównie dla relaksu, też znajdą coś dla siebie.
- Na wyposażeniu obiektu znajdują się także między innymi wodne masażery siedzące, leżanki, gejzery, jacuzzi, brodzik dla dzieci z grzybkiem, zjeżdżalnia o długości 80 metrów oraz trybuny, które mogą pomieścić 112 widzów. W obiekcie będzie można także skorzystać ze strefy saun z sauną turecką, dwiema saunami fińskimi, wytwornicą lodu, prysznicami oraz wypoczywalnią. Dla fanów piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki udostępniono halę sportową przeznaczoną właśnie grom zespołowym, a przed lub po aktywnie spędzonym czasie będzie można nabrać sił, korzystając z oferty punktu gastronomicznego „Cafe Zadole”. Wartość umowy z wykonawcą inwestycji - DOMBUD S.A., to 33,5 mln zł - dodaje Lipka.
- Chcemy by każdy katowiczanin – niezależnie od swojego wieku i miejsca zamieszkania – miał łatwy dostęp do obiektu i mógł w nim spędzać czas w swój ulubiony sposób. Miejskie baseny są do siebie podobne, jednak każdy z nich jest inny. Znakiem rozpoznawczym pływalni w Zadolu będzie specjalna strefa zewnętrzna. Wiosną oraz latem goście pływalni będą mogli skorzystać z ogrodzonej przestrzeni z leżakami i parasolami, by wypoczywać w promieniach słońca – mówi Tomasz Szpyrka, dyrektor ds. Eksploatacji i Sprzedaży Usług Basenowych Katowickich Wodociągów S.A.
Huczne otwarcie basenu w Zadolu już 16 września o godz. 16:00. Tego dnia na mieszkańców czekają wyjątkowe atrakcje.
Otwarcie zbiega się z odbywającym się w Parku Zadole festiwalem „Łączy nas chleb”, dlatego po okolicy będzie przechadzać się maskotka basenów „Kropelka”, która będzie zapraszać mieszkańców do odwiedzenia nowej pływalni. Na miejscu będą czekały animacje dla dzieci i konkursy z nagrodami. Zaplanowano też pokazy pierwszej pomocy oraz sprzętu ratownictwa wodnego.