Główny Inspektora Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Dotyczy wykrycia bakterii Salmonella w mieszankach sałat sprzedawanych w wielkich sieciach sklepów w Polsce.
Działania podjęte przez inspektorów Państwowej Inspekcji Sanitarnej dały jasność i pewność, że w badanych próbkach mieszanek sałat wykryto bakterie chorobotwórcze. Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego i stąd pojawiło się ostrzeżenie dla mieszkańców i klientów sklepów.
Jakie działania podjęli przedsiębiorcy i inspektorzy po wykryciu salmonelli?
Producent niezwłocznie po otrzymaniu informacji o niezgodności produktu, uruchomił procedurę wycofania kwestionowanej partii z obrotu.
Dystrybutorzy produktów niezwłocznie wycofali wskazane partie ze sprzedaży.
Dodatkowo Lidl Sp. z o.o. Sp. k. poinformowała konsumentów o możliwości zwrotu wycofywanej partii w opakowaniach 400 g w każdym sklepie sieci bez okazywania paragonu. Plakaty o trwającym procesie wycofania zostały umieszczone w sklepach, w których partia była dostępna oraz na stronie internetowej.
Organy urzędowej kontroli żywności nadzorują proces wycofywania kwestionowanej partii z obrotu i prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie.
Co zrobić, gdy zjadłem produkt z salmonellą?
Przede wszystkim produkt z salmonellą należy oddać do sklepu, w którym się go kupiło. Nie należy go spożywać nawet po umyciu czy obróbce cieplnej. Jeśli jest jednak za późno, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów po spożyciu partii wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.
Bakterie salmonelli wywołują wiele groźnych chorób. W Polsce są najczęstszą przyczyną bakteryjnych zatruć pokarmowych. Najczęściej zmiany chorobowe ograniczają się do przewodu pokarmowego, lecz możliwe jest uogólnienie się procesu chorobowego – sepsa, zakażenie narządów wewnętrznych, stawów, a nawet wystąpienie duru brzusznego.
Listen on Spreaker.