Bezpieczeństwo

Atak lotniczy na Ukrainę. Są ofiary. Płonie zapora wodna. Polskie samoloty już w powietrzu

Polskie i sojusznicze myśliwce wystartowały nad ranem, aby strzec granicy. Rosja zastosowała zmasowany atak lotniczy i rakietowy na terytorium Ukrainy, w którym zginęli cywile. Uderzenia rakietowe samolotów Tu-95, Tu-22 oraz MIG-31 wykonywane są na obiekty o znaczeniu strategicznym. Płonie elektrownia atomowa i zapora wodna w Zaporożu. Ponad milion ludzi nie ma prądu.

Atak Rosji na Ukrainę 26 sierpnia 2024

Zmasowany atak Rosji na cele w Ukrainie w piętnastu obwodach. Celem są obiekty infrastruktury energetycznej. Wiele z nich uległo uszkodzeniu. Państwowy operator energetyczny Ukrenerho wprowadził awaryjne wyłączenia zasilania w celu ustabilizowania systemu.

15 obwodów ucierpiało dziś w wyniku zmasowanego ataku rosyjskiego. Wróg użył różnych rodzajów broni: dronów, pocisków manewrujących, Kindżałów. Są ranni i zabici. Rodzinom i bliskim składamy szczere kondolencje. Aby powstrzymać barbarzyński ostrzał ukraińskich miast, konieczne jest zniszczenie miejsc, z których wystrzeliwane są rosyjskie pociski. Aby to zrobić, Ukraina potrzebuje broni dalekiego zasięgu i zgody swoich partnerów na jej użycie do rażenia rosyjskich obiektów. Liczymy na wsparcie naszych sojuszników i zdecydowanie zmusimy Rosję, by zapłaciła za to, co robi

- oświadczył ukraiński premier Denys Szmyhal.

Potężny atak lotniczy i rakietowy prowadzi Rosja od wczesnego ranka w piątek na cele w ukraińskich miastach. Rakietami ostrzelane zostały główne miasta takie jak Charków, Lwów, Krzywy Róg, Zaporoże, Dniepr, Kijów, Odessa, Chmielnicki. Samo Zaporoże zostało zaatakowane 12 razy. "Według wstępnych informacji siedem budynków mieszkalnych zostało zniszczonych, a 35 uszkodzonych. Są ranni, ustalana jest ich liczba" - przekazał Anton Heraszczenko z ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. 

Ponad milion odbiorców prądu jest pozbawionych prądu po zmasowanych atakach Rosji na obiekty energetyczne Ukrainy – poinformował w piątek zastępca szefa biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Kułeba. O pomoc w dostawach prądu Kijów zgłosił się do Polski, Rumunii i Słowacji.

Wszystkie niezbędne procedury dla zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione - poinformowało rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. - Ostrzegamy, że aktywowano polskie i sojusznicze statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju.

Zmasowany atak rakietowy na Kijów

Zobacz zdjęcia

Pożar elektrowni atomowej

Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski poinformował na Telegramie, że „Rosjanie wzniecili pożar w chłodni kominowej elektrowni”. Chodzi o Zaporoską Elektrownię Atomową. 

W komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że eksperci widzieli kłęby czarnego dymu unoszące się nad jedną z chłodni kominowych elektrowni oraz, że dyrekcja zakładu powiedziała im, że elektrownia została zaatakowana przez drony.

Eksperci przekazali, że wcześniej na terenie elektrowni, znajdującej się pod rosyjską okupacją, dała się słyszeć seria wybuchów.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa siłownia atomowa w Europie, jest okupowana przez Rosję od początku marca 2022 roku. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze, są tam również pracownicy rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom. Przez ostatnie dwa lata wojska rosyjskie wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.

Atak lotniczy na Ukrainę

Atak spowodował ofiary wśród ludności cywilnej i zakłócił dostawy energii elektrycznej.

Co najmniej dwie osoby zginęły a osiem zostało rannych w piątek w mieście Chmielnicki. Trzy osoby zaginęły po ostrzelaniu Zaporoża. 

O nocnym rosyjskim ataku rakietowym poinformował również mer Krzywego Rogu w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie Ukrainy Ołeksandr Wikuł, nie podając szczegółów. Na Zaporoże - miasto położone na południu Ukrainy - Rosjanie wystrzelili 8 rakiet.

W Rosjanie zaatakowali także Dnieprzańską Elektrownię Wodną, największą elektrownię tego rodzaju na Dnieprze.

Operator elektrowni wodnych Ukrainy, oświadczył, że Rosjanie trafili w zaporę elektrowni, przez co wybuchł pożar. Spółka zapewniła, że nie ma groźby przerwania tamy.

Ci nieludzie nie uspokoili się po zniszczeniu (w czerwcu 2023 roku) Kachowskiej Elektrowni Wodnej i teraz znów starają się wywołać katastrofę ekologiczną, uderzając w obiekty i tamę Dnieprzańskiej Elektrowni” – oświadczono w komunikacie

Płonie zapora wodna w Zaporożu, którą wojska rosyjskie chcą zniszczyć.

Zobacz zdjęcia

Uszkodzona została m.in. jedna z linii energetycznych, dostarczających prąd do zajętej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Informacje te potwierdził operator ukraińskich elektrowni jądrowych, Enerhoatom.

Ta sytuacja jest skrajnie niebezpieczna i grozi sytuacją awaryjną. Odłączenie ostatniej linii, łączącej (elektrownię) z siecią krajową sprawi, że Zaporoska Elektrownia Atomowa kolejny raz okaże się w stanie blackoutu, co jest ciężkim naruszeniem zasad bezpieczeństwa stacji” – ostrzegł szef Enerhoatomu Petro Kotin.

Informacje o uszkodzeniach infrastruktury energetycznej nadeszły także m.in. z obwodu lwowskiego oraz winnickiego. Ataki rosyjskich okupantów spowodowały zakłócenia w ruchu pociągów, w szczególności w obwodzie charkowskim – podały państwowe linie kolejowe Ukrzaliznycia.

Jak dodano, wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a DORSZ na bieżąco monitoruje sytuację.

QUIZ. Wojsko Polskie przed laty i dziś. Co wiesz o naszej armii? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
Kto był Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych w Polsce w czasie wojny bolszewickiej w 1920 roku?
Listen on Spreaker.