Arcybiskup Adrian Galbas przywdział w Katowicach paliusz

i

Autor: PAP/Zbigniew Meissner

Wiadomości

Arcybiskup Adrian Galbas przywdział w Katowicach paliusz. Jest to symbol łączności z papieżem

2023-11-26 16:08

Metropolita katowicki arcybiskup Adrian Galbas po raz pierwszy przywdział paliusz, część stroju liturgicznego, symbolizującą więź metropolity z papieżem. Miało to miejsce w niedzielę, 26 listopada, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu za nami

W niedzielę, 26 listopada, w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla, nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Antonio Guido Filipazzi dokonał uroczystego nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu, arcybiskupowi Adrianowi Galbasowi. Tego typu uroczystość odbyła się po raz pierwszy w Katowicach.

Paliusz jest wręczany w Rzymie, w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Otrzymują go wszyscy metropolici mianowani w ciągu ostatniego roku. Do 2015 roku obrzęd przekazania i nałożenia paliusza odbywał się w trakcie jednej uroczystości. Ojciec Święty Franciszek zmienił ten zwyczaj, aby podkreślić więź metropolity z Kościołem lokalnym – informuje Archidiecezja Katowicka. 

Abp Galbas: "Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem"

Niektórzy mogą myśleć, że arcybiskup Adrian zyskuje szerszą władzę nad ludźmi i rzeczami, podczas gdy w rzeczywistości bycie metropolitą wymaga od niego jeszcze większego zaangażowania i hojności – wskazał nuncjusz apostolski, który w odczytanej przez bp. Marka Szkudłę homilii, podkreślał związaną z tym odpowiedzialność. Zauważył ponadto, że władzy biskupiej nie należy postrzegać w ziemski, egoistyczny sposób.

Jak przypomniał nam papież Franciszek, paliusz nie powinien być postrzegany jako insygnium ziemskiej władzy lub powód do chluby, lecz jako "znak, że pasterze żyją nie dla siebie, ale dla owiec; jest to znak, że aby posiadać życie, trzeba je stracić, dać je" – dodał abp Antonio Guido Filipazzi.

Paliusz to część stroju liturgicznego papieża i metropolitów. Jest to wełniany pas o szerokości kilku centymetrów, ozdobiony sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami, zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Zakłada się go na ornat, na ramiona, i opuszcza końcami na piersi i plecy. Obrzęd nałożenia paliusza wskazuje na specjalną więź metropolitów z następcą św. Piotra, czyli papieżem. Metropolita ma prawo noszenia paliusza na terenie diecezji, które wchodzą w skład metropolii. Przypomnijmy, że w jej skład wchodzą: archidiecezja katowicka oraz diecezje gliwicka i opolska.

Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem, którego częścią jest nasza metropolia katowicka. Wyobrażam sobie, że istnieje jeden wielki paliusz, który oplata cały Kościół. Paliusz, który łączy papieża z każdą metropolią, a poprzez nią z każdym biskupem, a poprzez niego z każdą i z każdym, kto jest w Kościele – powiedział abp Adrian Galbas.