Kiermasz świąteczny w dawnej lokomotywowni
Jeszcze zanim na Rynku w Bytomiu znów będziemy mogli poczuć magię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, w świąteczny nastrój wprawić nas może niepowtarzalny kiermasz świąteczny „Coś ładnego z Bytomia”. Kiermasz odbędzie się w klimatycznej poprzemysłowej scenerii Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Podczas kiermaszu uczestnicy będą mieli okazję, aby zapoznać się z wyrobami lokalnych wystawców oraz rękodziełem. Ponadto odbędą się warsztaty artystyczne, florystyczne i prelekcja na temat zbawiennych właściwości pszczelego miodu.
Trzydniowy kiermasz świąteczny „Coś ładnego z Bytomia” odbędzie się w dniach od piątku 29 listopada do niedzieli 1 grudnia. W piątek stoiska będą czynne od godz. 17:00 do 23:00, a w weekend od 10:00 do 23:00. Wstęp na kiermasz będzie bezpłatny.
Do udziału w kiermaszu zapraszają Stowarzyszenie Piękna Strona Miasta, właściciele lokalu Widzimisie oraz bytomski artysta Michał Rejner.
Kiermasz odbędzie się na terenie zabytkowej lokomotywowni Warsztatów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy ul. Brzezińskiej 27, w której od czerwca 2024 roku swoją pracownię prowadzi lokalny artysta Michał Rejner. Czerwcowe otwarcie atelier Rejnera było jednym z wydarzeń włączonych do obchodów 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi. Artysta spędził minione trzy lata na remoncie dawnej lokomotywowni. Nie tylko uporządkował teren, ale również wykonał prace murarskie, dekarskie i szklarskie.
Warsztat Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Warsztat Górnośląskich Kolei Wąskotorowych niegdyś był jednym z najnowocześniejszych i największych z tego typu obiektów w całej Europie. Budowa rozpoczęła się w 1898 roku. Składał się m.in. z hali mieszczącej 25 wagonów, kotłowni, dwóch kuźni, odlewni, tokarni i części biurowo-administracyjnej. Zabudowania wykonane są z czerwonej cegły klinkierowej z gazowym oświetleniem i węglowym ogrzewaniem.
Po wojnie i powrocie Bytomia do Polski tabor i warsztaty kolei wąskotorowej zatrudniały ponad 400 pracowników, jednak w latach 60 XX. Zaczęły tracić na znaczeniu. W 2001 roku Polskie Koleje Państwowe zakończyły eksploatację wszystkich kolei wąskotorowych, a rok później gmina Bytom przejęła majątek kolei wąskotorowej, a w 2016 roku obiekt znajdujący się przy ul. Brzezińskiej. Bytomski kompleks warsztatów wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków.
Bytom mistrzem ozdób świątecznych. Tak wyglądał Rynek w ubiegłym roku ZDJĘCIA