Czym byłyby Wilamowice bez nich?
Zespół Regionalny „Wilamowice” to prawdziwa chluba miejscowości. Został założony przez Jadwigę Bilczewską-Stanecką w 1948 r. jako kontynuacja dawnego zespołu z lat trzydziestych, utworzonego przez jej ojca, dyrektora ówczesnej szkoły – Eugeniusza Bilczewskiego. Początkowo, z powodu zakazu użytkowania wilamowskiej kultury i języka, Zespół występował z repertuarem ogólnopolskim (krakowiaki, oberki, polonezy). Z czasem, dzięki zainteresowaniu Cepelii, umożliwiono występy w strojach wilamowskich oraz zaczęto śpiewać pieśni w języku wilamowskim.
W swojej długiej, bo blisko stuletniej historii, grupa zapisała się złotymi zgłoskami, zarówno godnie reprezentując miasto na arenie krajowej i międzynarodowej oraz zdobywając prestiżowe nagrody, jak i mając pozytywny wpływ na zachowanie i rewitalizację wilamowskiej kultury.
Zespół występował w m.in.
- Austrii,
- Niemczech,
- Belgii,
- Holandii,
- Francji,
- Szwajcarii,
- Węgrzech,
- Włoszech,
- Czechach,
- Słowacji,
- Bułgarii,
- Słowacji,
- Chorwacji,
- Ukrainie,
- Litwie
Występy przed Janem Pawłem II
Podczas wypraw koncertowych do Włoch Zespół Regionalny "Wilamowice" dwa razy występował przed papieżem Janem Pawłem II. Takie zdarzenia miały miejsce w Rzymie i Castel Gandolfo.
- To było w latach 80. Papież dowiedział się, że "Wilamowice" są we Włoszech, a że ich znał, to zaprosił do występu. - powiedziała nam przedstawicielka.
Grupa jest laureatem wielu prestiżowych nagród na festiwalach zespołów folklorystycznych.
Najnowszym sukcesem Zespołu kierowanego od lat przez Alicję Dusik jest niezwykle prestiżowa w obszarze kultury ludowej Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Uroczystego wręczenia Nagrody dokonała na Zamku Królewskim w Warszawie we wrześniu tego roku minister kultury Hanna Wróblewska. W swojej historii Zespół był honorowany także w inny sposób, chociażby otrzymując Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz wiele więcej nagród i wyróżnień regionalnych, ogólnopolskich oraz europejskich.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice” istniał do 1995 r. Został zlikwidowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w Wilamowicach, po czym w 2000 r. został reaktywowany przez samych członków, którzy zrzeszyli się pod patronażem Stowarzyszenia „Wilamowanie”.
Stroje na wagę złota
Członkowie własnym nakładem pozyskują stare stroje, odbudowując garderobę. Obecnie w czasie występów prezentowane są stroje codzienne, odświętne mężatek, stroje matek chrzestnych, stroje kobiet na większe święta, stroje zimowe, ubiór odświętny panien, oraz różne warianty strojów męskich, stroje weselne i żałobne.
Całe rodziny na scenie
Współcześnie Zespół jest grupą wielopokoleniową i liczy sobie ponad 70 osób. W jego skład wchodzą dzieci, młodzież i dorośli. Przedział wiekowy wynosi od 6 do 86 lat, więc zdarza się niekiedy, że w Zespole tańczą wszystkie trzy pokolenia rodzin. Stwarza się przez to sytuację sprzyjającą do kulturowej transmisji międzypokoleniowej – młodzi uczą się tradycji i języka w sposób naturalny, gdyż grupa członków Zespołu wciąż posługuje się językiem wilamowskim.
Następnie artyści przejdą barwnym korowodem w tradycyjnych strojach wilamowskich do nowej instytucji kultury: Muzeum Kultury Wilamowskiej przy ul. Więźniów Oświęcimia 19. To właśnie tam odbędzie się prezentacja historii grupy, niezwykle bogata i różnorodna część artystyczna jubileuszu oraz quiz „z przymrużeniem oka” o Zespole, a także spotkanie wszystkich osób pragnących obcować z wilamowską kulturą.
Występy, sukcesy i wyróżnienia zdobywane na arenie krajowej i międzynarodowej to jednak nie wszystko. Zespół prezentując wilamowskie tańce oraz utwory w języku polskim i wilamowskim stał się bowiem filarem ochrony unikatowej kultury miejscowości.
95. jubileusz istnienia grupy
Teraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Wilamowice” pragnie zaprosić wszystkich przyjaciół i miłośników wilamowskiej kultury, a także osoby zainteresowane tradycyjnymi tańcami i śpiewem, na radosną uroczystość: jubileusz 95. lat istnienia grupy.
Celebracja jubileuszu rozpocznie się w niedzielę 20 października o godzinie 15:00 w Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach (ul. Paderewskiego 9) mszą świętą w intencji byłych i obecnych członków Zespołu.
Następnie artyści przejdą barwnym korowodem w tradycyjnych strojach wilamowskich do nowej instytucji kultury: Muzeum Kultury Wilamowskiej. To właśnie tam odbędzie się prezentacja historii grupy, niezwykle bogata i różnorodna część artystyczna jubileuszu oraz quiz „z przymrużeniem oka” o Zespole, a także spotkanie wszystkich osób pragnących obcować z wilamowską kulturą. Wstęp jest wolny.