Budżet na realizację całego programu wynosi 1,4 mld złotych. Zgodnie z założeniami programu, remonty zostaną przeprowadzone w co najmniej 80 tysiącach mieszkań.
- Diagnozowaliśmy razem z instytucjami pozarządowymi, instytucjami branżowymi, że za zjawisko smogu nie odpowiadają tylko budynki jednorodzinne, ale także lokatorzy zamieszkujący w zabudowie wielorodzinnej. Stąd też pilotaże, które robiliśmy m.in w gminie Pszczyna i one pokazały, że jest ogromy potencjał również drzemiący we właścicielach lokali w zabudowie wielorodzinnej. Potencjał, który w konsekwencji spowoduje, że ta niska emisja będzie ograniczona, a powietrze coraz bardziej czyste - powiedział nam pełnomocnik premiera do spraw programu Czyste Powietrze Paweł Mirowski.
Program „Ciepłe Mieszkanie” będzie wspierać zastosowanie: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.
Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Kosztem kwalifikowanym w programie będzie także przygotowanie dokumentacji projektowej przedsięwzięcia.
Dystrybutorem środków w programie będą poszczególne gminy.