Wizualizacja Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

i

Autor: UM Katowice

Katowice

16 wykonawców chce budować Centrum Himalaizmu. Ponad połowa przekroczyła budżet

2024-08-01 10:51

Do przetargu na budowę Centrum Himalaizmu im. Kukuczki w Katowicach przystąpiło 16 firm. Inwestycja powstanie w katowickiej dzielnicy Bogucic i pochłonie ponad 56,5 mln zł. Przez wykonawcami nie lada zadanie - miasto chce, by budynek był połączeniem supernowoczesnego muzeum, ścianki wspinaczkowej, biblioteki i sali do spotkań.

W Katowicach za 56 mln zł powstanie Centrum Himalaizmu

Z 16 ofert, które wpłynęły do postępowania przetargowego, tylko 7 mieści się w zakładanym budżecie. Aktualnie trwa ich analiza, która powinna zakończyć się wyborem najkorzystniejszej propozycji. Z kolei przetarg na wykonanie ekspozycji zostanie ogłoszony dopiero w przyszłym roku.

Budowa obiektu ma potrwać 22 miesiące od momentu podpisania umowy. Kolejne 3 miesiące przeznaczono na odbiory. Co oznacza, że Centrum Himalaizmu najwcześniej zostanie otwarte jesienią 2026 roku.

W naszej galerii możecie zobaczyć wizualizację Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. 

Jak będzie wyglądać Centrum Himalaizmu? 

W części ekspozycyjnej znajdą się cztery wystawy dotyczące różnych obszarów związanych z himalaizmem. Zwiedzający dowiedzą się do nieco o historii eksploracji Himalajów i polskich wypraw, dokonaniach Kukuczki, pierwszych wejściach na ośmiotysięczniki i głównych łańcuchach górskich na świecie.

Jedna z wystaw będzie zorganizowana w mieszkaniu patrona Centrum Himalaizmu. Zwiedzający zobaczą, w jakich warunkach żył najsłynniejszy polski himalaista. Jak obiecuje miasto, ekspozycje będą wykorzystywać różne narzędzi i najnowsze technologie, by uczynić zwiedzanie atrakcyjniejszym. By uchylić rąbka tajemnicy - w środku znajdziemy grotę śnieżną, stanowiska poznawcze czy interaktywne ściany projekcyjne.

W Centrum Himalaizmu pojawi się też ścianka wspinaczkowa o wysokości 18 metrów, biblioteka ze zbiorami poświęconymi wspinaczce oraz sala audytoryjna do organizacji spotkań i seansów filmowych.

Już wygląd zewnętrzny budynku ma sugerować, czego można spodziewać się w środku. Elewacja będzie pokryta cegłą klinkierową w różnych odcieniach. Uzupełnią ją imitacje nawisów i półek skalnych, na których znajdą się ogrody wypełnione roślinami charakterystycznymi dla gór. Tarasy będą dostępne dla zwiedzających, stając się kolejną atrakcją obiektu - zapowiada Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.