10 zł za wypłacanie gotówki z bankomatu. Banki wkrótce zaczną podnosić opłaty

i

Autor: Archiwum 10 zł za wypłacanie gotówki z bankomatu. Banki wkrótce zaczną podnosić opłaty

Twoje pieniądze

10 zł za wypłacanie gotówki z bankomatu. Banki chcą podnosić opłaty

Polskie banki powoli publikują nowe tabele opłat, wśród których znajdziemy m.in. opłaty za wypłacanie gotówki z bankomatu. Z tego powodu coraz powszechniejsze staje się przekonanie, że banki chcą ograniczyć do minimum transakcje gotówkowe na rzecz wirutalnego pieniądza.

Prowizja za wypłacenie pieniędzy z bankomatu? Może sięgnąć nawet 10 zł

Z roku na rok rośnie liczba transakcji dokonywanych bezgotówkowo. Rośnie również liczba osób korzystających z bankowości on-line, o czym mówi raport Tygodnika Gospodarczego PIE, w którym można przeczytać, że jeszcze w 2007 roku z bankowości internetowej korzystało zaledwie 15 procent Polaków. Dziś jest to już 54 procent i ta liczba nadal rośnie. 

Same transakcje gotówkowe coraz częściej zastępowane są transakcjami bezgotówkowymi. Do jeszcze większego ograniczenia chcą się przyczynić również niektóre banki, które powoli publikują nowe tabele opłat za poszczególne transakcje, w tym wypłacanie gotówki z bankomatu nienależącego do danego banku. Taką zapowiedziało już PKO BP, które za wypłatę gotówki z innego bankomatu każdorazowo - od 1 czerwca, będzie sobie naliczać 10 zł prowizji. To zresztą nie jedyny bank, bowiem inne również planują w tej kwestii zmiany. Obecnie w większości banków za takie transakcje płaciliśmy albo 0 złotych, a w niektórych przypadkach 5 zł. Teraz może to wzrosnąć nawet do 10 zł. 

Wzrosnąć mają również opłaty za obsługę zadłużeń, a w przypadku kart kredytowych wzrost z 30 zł do nawet 80 zł. Chcąc więc ograniczyć wzrost opłat najlepiej będzie ograniczyć wszystkie transakcje gotówkowe, nawet te realizowane bezpośrednio w bankach, bo w tym przypadku banki również podniosą opłaty.

PKO Bank Polski zapowiada zmiany w cenniku. Drożej nie tylko za bankomat

PKO BP zapowiedział już jakiś czas temu zmiany, które wejdą w życie od 1 czerwca. Z ich komunikatu wynika, że takie konta jak PKO Konto za Zero (stare), PKO Konto Rodzica, PKO Konto Pogodne, Konto Spektrum Adm., Konto Ulubione Adm. i Konto Codzienne Adm. zostaną przekształcone w Konto za Zero. Rachunek będzie za darmo, a karta będzie kosztowała 10 zł. Żeby uniknąć opłaty będzie trzeba dokonać minimum 5 transakcji bezgotówkowych lub blikiem.

Za wypłatę z obcego bankomatu - jak przekazuje bankier.pl, zapłacimy 10 zł od jednej wypłaty, choć ma być bezpłatna, jeśli każda wypłata będzie realizowana poprzez BLIK. Jeśli natomiast będziemy chcieli wpłacić lub wypłacić pieniądze bezpośrednio w banku - zapłacimy 10 zł za każdą transakcję.  

BNP Paribas też podnosi. A co z innymi bankami?

PKO BP to nie jedyny bank, który będzie naliczał prowizje za wypłatę z obcych bankomatów. BNP Paribas zapowiedział wprowadzenie opłat za wypłatę gotówki z bankomatów Euronetu (5 zł - 7 zł). BNP chce też podnieść ceny kart debetowych oraz wpłat i wypłat w placówce z 10 zł do 12 zł. 

Inne banki, takie jak ING Bank Śląski czy Santander jeszcze nie podjęły żadnych decyzji dotyczących podwyżek. mBank zapowiedział, że na razie nie będzie wprowadzać żadnych zmian w swoim cenniku.