Prawie 100 tys. cudzoziemców pracuje legalnie w województwie śląskim
Z najnowszych danych wynika, że w Polsce już ponad 1 085 mln osób fizycznych - z innym paszportem niż polski - jest zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Na początku tego roku było ich dokładnie 1 057 mln. Widać więc doskonale, że obcokrajowców przybywa z każdym kolejnym miesiącem.
Śląski oddział ZUS poinformował właśnie, że w województwie śląskim jest prawie 100 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Najliczniejszą grupę cudzoziemców w naszym regionie stanowią, co nie będzie zaskoczeniem, obywatele Ukrainy.
- W rejestrach ZUS jest ich niemal 745 tys. i stanowią 69 proc. wszystkich obcokrajowców. Drugą co do liczebności narodowością są Białorusini, których jest 120 tys., a trzecią Gruzini w sile ponad 27 tys. osób. Nasze dane wskazują, że obecnie przedsiębiorcy w skali kraju deklarują opłacanie składek za obywateli co najmniej 200 państw - przyznaje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
W województwie śląskim ubezpieczonych cudzoziemców jest obecnie dokładnie 92,5 tys. - czytamy.
Najwięcej, bo aż 21,4 tys. osób deklarujących obywatelstwo inne niż polskie, ma w swojej bazie chorzowski oddział. Na drugim miejscu jest oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie - wykazuje on 16,4 tys. takich osób. Najmniej cudzoziemców jest zgłoszonych w Sosnowcu, bo "tylko" 8,7 tys.
Dodajmy, że po raz pierwszy poziom miliona obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS został przekroczony w połowie 2022 roku. A jeszcze w 2008 w bazie ZUS było jedynie 16 tys. cudzoziemców.
Do Polski do pracy przyjeżdżają głównie osoby w sile wieku (przedział 25-49), przy czym najwięcej osób z zagranicznym paszportem pracuje będąc w wieku 30-39 lat.