Niezwykły spektakl na niebie
W nocy ze środy na czwartek (16 na 17 kwietnia) na polskim niebie mogliśmy oglądać przepiękny spektakl w postaci zorzy polarnej. O tym, że do niej dojdzie, świtowe agencje informowały od kilku dni. Amerykańska agencja NOAA informowała o (Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna) wydała w środę ostrzeżenie o przed burzą magnetyczną klasy G2, na który wpływ miały dwa koronalne wyrzuty masy, które kilka dni temu opuściły Słońce kierując się w stronę Ziemi. W efekcie, właśnie minionej nocy mogliśmy obserwować na niebie niesamowity spektakl. Punktem kulminacyjnym była godzina 22:35, kiedy doszło do największego wyładowania. Zdjęcia z tego niezwykłego zjawiska od razu zalały polski internet. Galerię możecie zobaczyć poniżej.
Zorza polarna nad Polską. Niezwykłe zdjęcia internautów
Czym jest zorza polarna?
Zorza polarna to zjawisko świetlne występujące w górnej atmosferze Ziemi, w okolicach biegunów magnetycznych. Przeważnie zorze polarne możemy dostrzec za kołami podbiegunowymi, jednak gdy warunki są sprzyjające, jak intensywna aktywność słoneczna, zdarza się je dostrzec też w niższych szerokościach geograficznych, również w Polsce.
Od Słońca nieustannie biegnie strumień naładowanych cząstek, tzw. wiatr słoneczny. Gdy zachodzą tam rozbłyski, strumień ten się zwiększa. W momencie, w którym wiatr słoneczny dociera w okolice Ziemi, natrafia on na pole magnetyczne naszej planety. To z kolei powoduje odchylanie trajektorii cząstek. Cząstki poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego i wzbudzają atomy w atmosferze w obszarach okołobiegunowych. Skutkiem jest tzw. świecenie zorzowe spowodowane przez liczne linie emisyjne, szczególnie tlenu i azotu.
Polecany artykuł: