W połowie marca 2023 roku Dawid Kubacki na dzień przed konkursem w ramach Pucharu Świata 2022/2023 w Vikersund zrezygnował ze startu. Szybko wówczas okazało się, że miał ku temu poważny powód. Jego żona w stanie ciężkim trafiła do Śląskiego Centrum Chorób Serca. Specjaliści walczyli tam o jej życie. Na szczęście szybka i fachowa pomoc lekarzy przyniosła oczekiwane rezultaty. Marta Kubacka wróciła do pełni sił.
Szerzej o dramacie w rodzinie skoczka pisaliśmy tutaj.
Na co choruje Marta Kubacka?
Teraz po kilkunastu miesiącach od tych dramatycznych chwil głos w sprawie zabrało Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. III Katedra i Klinika Kardiologii ŚUM wyjawiła, dlaczego żona skoczka trafiła w marcu 2023 r. do szpitala.
Pani Marta jest pacjentką naszej kliniki od dwóch lat. Po szerokiej diagnostyce zdiagnozowano u niej zespół wydłużonego QT (LQTS). W ramach leczenia implantowano kardiowerter-defibrylator – urządzenie, które w razie potrzeby wysyła impuls elektryczny, przywracając prawidłowy rytm serca. To właśnie ten aparat każdego dnia chroni Panią Martę przed groźnymi dla życia arytmiami - przekazało Śląskiego Centrum Chorób Serca.
Klinika poinformowała także, że żona skoczka jest ich częstą pacjentką, z powodu regularnych wizyt kontrolnych. O przebiegu swojej choroby opowiedziała także sama Marta Kubacka.
Czuję się bardzo dobrze z implantowanym urządzeniem. Na co dzień żyję normalnie. Tylko we wczesnym okresie pooperacyjnym starałam się unikać nadmiernego przeciążania lewego ramienia, by nie zaszkodzić okolicy wszczepu. Mój kardiowerter jest połączony zdalnie z Kliniką, dzięki czemu wiem, że w razie wystąpienia groźnych arytmii, lekarze i pielęgniarki w Zabrzu dowiedzą się o tym już następnego dnia. To daje mi ogromne poczucie bezpieczeństwa - dodaje żona skoczka.
Co to jest Zespół wydłużonego QT?
Zespół wydłużonego QT to uwarunkowana genetycznie choroba kanałów jonowych (tzw. kanałopatia), charakteryzująca się wydłużeniem odstępu QT w EKG oraz ryzykiem groźnych dla serca arytmii, znacznie zwiększających ryzyko nagłego zgonu sercowego.
Najczęściej zespół wydłużonego QT jest powodowany czynnikami taki jak zaburzenia elektrolitowe (niski poziom potasu, magnezu lub wapnia), niedokrwieniem mięśnia sercowego, wpływem wielu leków i substancji toksycznych, ostrymi zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego (zespół wydłużonego QT nabyty). Zespół wydłużonego QT o podłożu genetycznym występuje bardzo rzadko.