Wiadomości

Żołnierze postawieni w stan gotowości. Obfite ulewy grożą zalaniami i powodzią na południu Polski

W związku z alarmującymi prognozami meteorologicznymi w stan gotowości zostali postawieni żołnierze Wojsk Obroty Terytorialnej. Obfite ulewne deszcze zagrażają zwłaszcza mieszkańcom województw dolnośląskiego i opolskiego. Maja być gotowi do natychmiastowego stawienia się w jednostkach.

Potężne opady deszczu spodziewane są na południu Polski. Już dają się we znaki mieszkańcom Wrocławia i Opola. Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wszystko za sprawą wędrującego do nas, aktywnego niżu genueńskiego, który już znajdując się nad południową Polską, zostanie przyblokowany przez wyże znad Rosji i Francji, uniemożliwiając mu dalszą, szybszą wędrówkę. Niestety taka sytuacja przyczyni się do tego, iż wspomniany niż genueński Borys, będzie "wisiał" nad naszym krajem przez co najmniej 3 doby. 

Alerty RCB i alerty IMGW dla trzech województw

W województwach dolnośląskim i opolskim już obowiązują najwyższe alerty IMGW przed intensywnymi opadami. IMGW prognozuje, że może dojść do podtopień i zalań. Trudna sytuacja prognozowana jest też w województwie śląskim. Dlatego Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło w stan gotowości żołnierzy Wojsk Obroty Terytorialnej.

W trzech województwach - dolnośląskim, śląskim i opolskim - jednostki WOT dostały polecenie postawienia żołnierzy w stan gotowości w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami. Plan działań jest przygotowany

- powiedział rzecznik MON Janusz Sejmej.

Jakie działania podejmuje wojsko w związku z zagrożeniem powodzią?

Do WOT już trafiło polecenie postawienia w stan gotowości żołnierzy w trzech województwach - opolskim, dolnośląskim i śląskim - czyli tam, gdzie spodziewane są największe opady. Łącznie w akcji niesienia pomocy może wziąć udział nawet około 7-9 tysięcy żołnierzy.

Terytorialsi pomagają przy usuwaniu skutków powodzi

Zobacz zdjęcia

Teraz jesteśmy w trakcie informowania żołnierzy, że taka sytuacja może wystąpić (...) i żeby byli gotowi do natychmiastowego stawienia się w jednostkach

- powiedział rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Robert Pękala.

Jak dodał, chodzi o 13. Śląską Brygadę Obrony Terytorialnej, 16. Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz jeden batalion w Opolu, gdzie brygada jest jeszcze w trakcie formowania. Wskazał przy tym, że w zależności od różnych czynników brygada liczy od 1 do 3 tys. żołnierzy.

Dolny Śląsk przygotowuje się na wielką wodę

Zobacz zdjęcia

Prognoza pogody dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny

Najnowsze informacje o prognozowanych deszczach przekazał portal MeteoŚląsk i Opolskie.

Szczególnie obfite ulewy wraz z wielce prawdopodobnym rozwojem burz wystąpią najpewniej podczas sobotniej doby. Zjawiska konwekcyjne dodatkowo, mogą jeszcze bardziej podbić prognozowane sumy opadowe, które według większości modeli numerycznych, mogą wynosić na Opolszczyźnie nawet do 200 litrów na metr kwadratowy ziemi. Kto wie czy punktowo nie więcej.

Na pozostałym obszarze naszych regionów, sumy te mają kształtować się na poziomie 80-150 litrów.

Niestety takie sumy mogą doprowadzić najpierw do wzrostu poziomu rzek, a następnie nawet do ich wystąpienia z koryt. Istnieje więc wielkie prawdopodobieństwo podtopień i zalań.

Uwaga - w miejscach, gdzie faktycznie sumy opadów ukształtują się na poziomie 150-200mm możliwe są punktowe powodzie błyskawiczne.

Quiz. Czy pamiętasz powódź tysiąclecia w Polsce? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 15
Które miasta w Polsce zalane zostały przez wielką wodę jako pierwsze?