Znęcała się nad kotem w Żorach? Nakrzyczała, obrażała i wyrzuciła z domu na oczach sąsiadki. Policja bada sprawę

i

Autor: Śląska Policja

Żory

Znęcała się nad kotem w Żorach? Nakrzyczała, obrażała i wyrzuciła zwierzę z domu na oczach sąsiadki. Policja bada sprawę

2024-10-25 17:34

Do przykrego zdarzenia doszło w Żorach przy ulicy Fabrycznej. Żorska policja bada, czy doszło do znęcania się nad zwierzęciem. Jeśli podejrzenia się potwierdzą kobieta może pójść do więzienia.

We wtorek 22 października żorska policja dostała telefon od pani, która widziała jak jedna z sąsiadek na ulicy Fabrycznej, wulgarnymi słowami „pożegnała” swojego kota wyrzucając go za drzwi mieszkania. Zdaniem zgłaszającej zwierzę wyglądało na zagłodzone.

- Policjanci przybyli na miejsce podjęli decyzję o przewiezieniu kota do żorskiego azylu dla zwierząt, gdzie zapewniona została mu opieka weterynaryjna. - informuje policja.

Żorscy mundurowi prowadzą postępowanie w tej sprawie. Jeżeli zgromadzony materiał potwierdzi fakt znęcania się nad zwierzęciem, właścicielce grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

W myśl ustawy o ochronie zwierząt, przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień m.in.:

  • bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn;
  • utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
  • porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.

W Żorach jest dużo kotów wolnożyjących, dba o nie miasto

To zwierzęta nieudomowione żyjące w warunkach niezależnych od człowieka (zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt), lecz kot nie jest jednak zwierzęciem dzikim. Koty bezdomne z mocy ustawy są podległe opiece gminy, której zadaniem własnym jest m.in. kastrowanie/sterylizacja, dokarmianie czy zapewnienie miejsca w schronisku. Gmina Żory prowadzi rejestr miejsc bytowania kotów wolnożyjących oraz systematyczne kontrole czystości tych miejsc i ustawia budki dla kotów wolno żyjących, oraz tabliczki, które umieszcza się w pobliżu budki, z informacją, że koty są pod opieką gminy.