Jak donoszą wiadomościhandlowe.pl, w 2022 roku przeciętne zatrudnienie w spółce Euro-net wynosiło 7 159 etatów wobec 6 890 w 2021 roku. Ale już w tym roku spółka musiała dokonać redukcji liczby pracowników. Zmniejszeniu uległa głównie obsługa przysklepowych magazynów. Tych pracowników mają zastąpić doradcy klientów.
Jak wyjaśnia w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl Bożena Potapczuk, dyrektor operacyjna w firmie Euro-net, w zeszłym roku nastąpił gwałtowny wzrost kosztów utrzymania, inflacji, stóp procentowych, a co za tym idzie - doszło do spowolnienia gospodarczego w całej gospodarce europejskiej i światowej. Dlatego spółka rozpoczęła działania, które mają dostosować organizację pracy do obecnych warunków.
Podkreśla przy tym, że to nic nowego i firmy na całym świecie podejmują podobne kroki - redukują koszty, które mogą, w tym koszty zatrudnienia. Nazywa takie działania "naturalnymi w warunkach słabszego rynku".
Więcej sklepów, więcej obowiązków
Sieć sklepów RTV Euro AGD liczy obecnie 328 sklepów w 218 miastach. Jak podaje wiadomoscihandlowe.pl, na stronie firmy poświęconej rekrutacji znajduje się jedynie dziesięć ofert pracy dla sprzedawców, z czego sześć dotyczy Warszawy i okolic. Pracownicy potrzebni są jeszcze w Bydgoszczy, Toruniu, Przemyślu i Świnoujściu.
Dyrektor operacyjna twierdzi, że zmiany organizacyjne są po prostu dostosowane do zmian, które po pandemii zachodzą w handlu. To m.in. łączenie dwóch funkcji u jednego pracownika (doradztwa finansowego i doradztwa klientów). Podkreśla przy tym, że dobrze oceniani pracownicy otrzymali propozycję pracy na innych stanowiskach bądź w innych jednostkach organizacyjnych, co stanowi dla nich możliwość rozwoju.
Z danych, które przekazała firma wynika, że sieć się stale rozwija i zatrudnia coraz więcej pracowników. Według danych za czerwiec, firma zatrudnia ogółem o ponad 120 pracowników więcej niż rok wcześniej. Między 2021 a 2022 roku stan zatrudnienia wzrósł o 90 pracowników. Ale należy przy tym pokreślić, że firma podaje liczbę osób, a nie liczbę etatów. No i pamiętać, że sieć salonów w ciągu roku wzrosła o 12.
Spadki sprzedaży i zysków dla właścicieli
Gdy pandemia się zakończyła, rynek elektroniki zaczął notować spadki sprzedaży. Nie lepiej jest w przypadku dużego AGD. Według danych związku pracodawców AGD reprezentującym producentów i importerów AGD w Polsce, w zeszłym roku odnotowano spadek w ilości sprzedanych urządzeń małych i dużych. Pierwszy od dziesięciu lat.
Taki stan rzeczy odbił się na wynikach spółki Euro Net za ubiegły rok, co jednak nie oznacza, że w firmie dzieje się źle. Spółka odnotowała niewielki wzrost przychodów (1,26 proc.) i znaczny spadek zysku (o 34 proc.).