Kiedy odbędzie się II tura wyborów prezydenckich?
18 maja 2025 roku odbyła się I tura wyborów prezydenckich. Polacy mogli oddać głos na jednego z trzynastu kandydatów. Z racji tego, że żaden reprezentant nie uzyskał większości głosów, odbędzie się II tura wyborów. Polacy będą wybierać między kandydatami, którzy uzyskali największą liczbę głosów, czyli między Karolem Nawrockim (PiS) a Rafałem Trzaskowskim (KO). Datę II tury wyznacza Kodeks wyborczy.
Jeżeli w wyborach, o których mowa w art. 289, żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie - czytamy w par. 1, art. 292 Kodeksu wyborczego.
Zgodnie z KW II tura zorganizowana zostanie 1 czerwca 2025 roku. Jej wyniki, tak jak w przypadku I tury, ogłoszone zostaną najpóźniej kilkanaście godzin po zakończeniu głosowania, czyli maksymalnie 2 czerwca 2025 r.
Zobaczcie w galerii, jak przebiegały wybory prezydenckie 18 maja w Katowicach.
Zmiana miejsca głosowania a II tura wyborów prezydenckich
Warto przypomnieć, że tak jak w przypadku I tury wyborów prezydenckich Polacy, którzy będą przebywać poza miejscem zamieszkania, mogą zmienić miejsce głosowania.
Możesz złożyć taki wniosek tylko na bieżące wybory i referenda ogólnopolskie (ale nie samorządowe i lokalne). Dzięki temu zagłosujesz jednorazowo w innej gminie, w której przebywasz tymczasowo, a nie w swojej gminie - czytamy na stronie gov.pl.
By złożyć wniosek trzeba:
- znaleźć go na stronie gov.pl,
- zalogować się swoim profilem zaufanym,
- podać adres, pod którym będzie się przebywać w dniu wyborów,
- sprawdzić wniosek i podpisać go elektronicznie.
Wniosek można złożyć na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3 dnia przed dniem wyborów.
Zmiana miejsca głosowania między I a II turą wyborów prezydenckich
Co ciekawe na rządowej stronie można przeczytać, że zmiana miejsca głosowania obowiązuje JEDNORAZOWO na bieżące wybory. Słowo jednorazowo użyte przez ministerstwo cyfryzacji może wprowadzać w błąd. Osoby, które w I turze zmieniły miejsce głosowania, ale już w II turze będą przebywać w miejscu zamieszkania muszą ponownie złożyć wniosek. W przypadku braku zmiany miejsca głosowania, dana osoba będzie mogła oddać głos w miejscu, do którego była przypisana w I turze.
Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem Krajowego Biura Wyborczego, który wyjaśnił, z czego wynika ta nieścisłość.
Zapis ten wynika z Kodeksu wyborczego. Osoba, która dokonała zmiany miejsca głosowania przed I turą, ujęta jest również w spisie wyborców we wskazanym wcześniej miejscu w II turze. PKW wskazuje, że osoba która między I a II turą wróciła do swojego miejsca zamieszkania, może ponownie zmienić miejsce głosowania na pierwotne - informuje redakcję "ESKI" Marcin Chmielnicki, rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego.
Oznacza to, że przytoczone przez Ministerstwo Cyfryzacji słowo "jednorazowo" w domyśle obowiązuje jednorazową zmianę miejsca głosowania na jedne, konkretne wybory - w tym przypadku wybory prezydenckie.
