Zmarła Halina Szymura - legenda TVP3 Katowice. Wybitna dokumentalistka

i

Autor: TVP Katowice Zmarła Halina Szymura - legenda TVP3 Katowice. Wybitna dokumentalistka

Wydarzenia

Zmarła Halina Szymura - legenda TVP3 Katowice. Wybitna dokumentalistka

Zmarła legenda TVP i autorka popularnych filmów dokumentalnych Halina Szymura. Reżyserka i dziennikarka była przez wiele lat związana z TVP3 Katowice. Jest autorką m.in. znakomitego filmu dokumentalnego o Zbigniewie Relidze.

Zmarła legendarna dziennikarka TVP3 Katowice

Nie żyje Halina Szymura - dziennikarka, reżyserka i reportażystka, która przez wiele lat była związana z regionalnym oddziałem telewizji polskiej w Katowicach, gdzie prowadziła m.in. takie programy, jak "Nie tylko o muzyce" czy "Ni ma jak Lwów". Jest autorką wybitnych filmów dokumentalnych: Profesor od serca" o Zbigniewie Relidze, "Muzyka. Wojciech Kilar" czy "Zwyciężyć śmierć... Prof. Rudolf Weigl". O jej śmierci poinformował m.in. katowicki oddział telewizji polskiej na swoim Facebooku. 

Śląsk żegna wybitną dziennikarkę telewizyjną

Swoje wspomnienia związane z Haliną Szymurą opisał śląski tenor, Sylwester Targosz-Szalonek. 

To z Panią Haliną jako 12 letni chłopak pierwszy raz wystąpiłem „na żywo” w porannym programie TVP Katowice. Wówczas jeszcze jako młody akordeonista. Później przez lata, już jako śpiewak operowy mogliśmy się spotykać w TVP Katowice i podczas różnych artystycznych wydarzeń w które Halina Szymura była zaangażowana - napisał tenor dodając na koniec: Dziękuję za wspólne chwile.

Halina Szymura w swoim zawodowym życiu zdobyła wiele prestiżowych nagród (m.in. Silesia Press). Otrzymała także Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i paryskiej Sorbony. Była realizatorką wielkich gali koncertowych, prezentowała studia konkursowe, prowadziła wydarzenia muzyczne wspólnie z Bogusławem Kaczyńskim. Zrealizowała cykl programów z Jerzym Dudą Graczem, jest autorką i reżyserką widowisk telewizyjnych z Zespołem Pieński i tańca „Śląsk”. 

Znani mieszkańcy województwa śląskiego, którzy odeszli w 2024

Dawno temu w telewizji. DROGOWSKAZY
Dziś telewizor znajduje się w niemal każdym domu, różnorodność programów zaskakuje, ale i wciąga - z badań wynika że statystyczny Polak spędza przed telewizorem niemal 4 godziny! Nie wszyscy pamiętają, że nie zawsze tak było. Pod wieloma względami przełomowe były lata 90 ubiegłego wieku i pierwsze lata nowego tysiąclecia. Wtedy w telewizji pojawiały się zupełnie nowe formaty, prowadzący przełamywali tabu, w studiu pojawiali się widzowie i publiczność, rodziły się też telewizyjne osobowości - niektóre są obecne na szklanym ekranie do dziś. Jakie były kulisy pracy Jacka Kawalca w "Randce w ciemno"? Jakie zadania stały przed jury "Idola"? Na czym polegał fenomen "Miodowych lat"? Czy wraz z upływem lat zmieniły się telewizyjne standardy? Sprawdził to Kamil Bałuk, który przeprowadził 10 rozmów dotyczących telewizyjnych fenomenów, ale i wielkich osobowości. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy