Katastrofa ekologiczna na Odrze. Śnięte ryby

i

Autor: pap Katastrofa ekologiczna na Odrze. Śnięte ryby

Zatruta Odra. Gdzie jest katastrofa ekologiczna? Sprawdź wykaz

2022-08-16 8:52

Odra jest zatruta i skażona na prawie całym jej biegu od Kanału Gliwickiego do ujścia do Zalewu Szczecińskiego. W górnym biegu wykryto rtęć, w dolnym ogromne zasolenie, co spowodowało masowe śnięcie ryb i śmierć ptaków i innych zwierząt. Podajemy konkretne miejsca, gdzie mamy do czynienia z katastrofą ekologiczną.

Czym skażona jest Odra?

Do naukowców zajmujących się ekosystemami rzek, dotarły już najnowsze informacje, iż były to "rozpuszczalniki organiczne, hydrofobowe".

- Możemy spodziewać się tam silnych toksyn hydrofobowych - powiedział. - Same rozpuszczalniki nie są takim zagrożeniem, ale to, co one niosą ze sobą, może być zagrożeniem dla życia biologicznego – informuje w TVN 24 prof.  Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego.

Zatruta Odra: Gdzie? Kanał Gliwicki i rtęć

Pierwsze informacje o setkach zatrutych ryb doszły do nas z Kanały Gliwickiego. To wędkarze zaalarmowali służby sanitarne najpierw w maju, potem  pod koniec lipca. Potwierdza to Jacek Ozdoba z Ministerstwa Środowiska i Klimatu.

- W województwie śląskim mamy jedno miejsce, gdzie takie przekroczenie występuje, ale weryfikujemy, na ile to ma związek z sytuacją w Odrze. Trzeba ponowić wyniki - powiedział Jacek Ozdoba.

Zatruta Odra: Gdzie? Oława

Masowe śnięcie ryb zauważono 26 lipca 2022 w Oławie. I od tej pory władze potraktowały je na serio. Dziesiątki ton martwych ryb, a także ptaków i ssaków, które żyją nad Odrą do tej pory są wyławiane przez inspektorów. Na rzece postawiono zapory, które ułatwiają to zadanie. W usuwanie martwych zwierząt zaangażowani są także strażacy OSP i koła wędkarzy.

To właśnie tam do wody wszedł mały piesek Filer. Gdy nałykał się wody, zatruł się. Jego stan jest bardzo poważny. Od tego czasu wprowadzono zakaz kąpieli i nawet wchodzenia do wody w Odrze.

Zatruta Odra: Gdzie? Głogów

Kolejne miejsce to Głogów. Zarówno tam, jak i dzień wcześniej we Wrocławiu 5 sierpnia 2022 wędkarze i wypoczywający nad Odrą ludzie zauważyli niemal ławice martwych ryb, płynące z prądem. Co gorsza, koryto w tym miejscu jest już szerokie, ale wody jest tak niewiele, że truchła ryb zatrzymywały się na piasku i gniły, co groziło trudnymi do przewidzenia skutkami dla zdrowia i życia także ludzi.

Znany jest przypadek dzieci, które wyszły z wody i po kilku minutach skóra pokryła się bąblami.

Zatruta Odra: Gdzie? Krosno Odrzańskie

Zatruta rzeka pełna jest toksyn. Przepływając przez Cigacice, Nową Sól i Krosno Odrzańskie 9 sierpnia i Kostrzyn nad Odrą dzień później, laboratoria pobrały do analizy wiele próbek wody. Według jednych wyników, w Odrze wykryto śladowe związki rtęci. Zaprzecza temu jednak minister Jacek Ozdoba.

Zdecydowanie zaprzeczył, aby związki rtęci były obecne w Odrze na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego.

Minister Anna Moskwa podała za stroną niemiecką, że to wysoki poziom zasolenia, a nie rtęć jest przyczyną wymierania ryb w zatrutej Odrze. Niemcy podkreślają jednak, że rtęć może mieć długofalowe skutki.

- Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach - napisała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na Twitterze.

Zatruta Odra: Gdzie? Szczecin zagrożony

W piątek pierwsza fala martwych ryb dotarła do Bielinka. Dzisiaj fala spodziewana jest w Szczecinie. Z tego względu weszła w życie uchwałą o zakazie amatorskiego połowu ryb na tej rzece. Podjął ją w piątek Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Zakaz będzie obowiązywał od soboty 13 sierpnia. Na razie graniczną datą jest 30 września.

– W obliczu katastrofy ekologicznej na Odrze, w dbałości o życie i zdrowie wędkarzy i ich rodzin wydajemy całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Apelujemy także do mieszkańców regionu o szczególną ostrożność, o niewchodzenie do rzeki.