Nowy łazik marsjański zaprojektowany przez studentów został zaprezentowany
Łazik marsjański Phoenix III to najnowsze dzieło zespołu studentów wspólnie działających w ramach Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH. Maszyna została właśnie oficjalnie zaprezentowana.
- Pierwszą unikalną cechą tego łazika jest materiał, z którego został wykonany. Większość elementów jest wykonana z materiału kompozytowego, z włókna węglowo-epoksydowego. To jest coś nowatorskiego, czego jeszcze żaden z łazików na świcie nie pokazał. Te materiały to przyszłość łazików, które będą wysyłane w kosmos, ponieważ są lżejsze od wcześniejszych projektów - wyjaśnia Jakub Gurgul, kierownik projektu SKN Silesian Phoenix.
Warto wspomnieć, że robot waży zaledwie 18 kilogramów i jest naszpikowany innowacjami. Łazik jest przygotowany do udziału w zawodach Anatolian Rover Chalenge. Podczas nich będzie musiał wykonać szereg symulacji misji kosmicznych. Odbędą się one w Ankarze w połowie lipca tego roku.
Podczas wspomnianych zawodów łazik będzie musiał m.in. dotrzeć do określonych punktów na symulowanym polu marsjańskim i wykonać pewne operacje za pomocą ramienia robotycznego. - Zadaniem łazika będzie także pobranie próbki gleby, co następnie pozwoli zespołowi badaczy analizować pobrany materiał pod kątem znalezienie śladów życia czy możliwości uprawy roślin na Marsie - informuje uczelnia.