Prąd

i

Autor: Unsplash.com

Ceny prądu

Zamrożenie cen prądu. Nowe wyższe limity. Sejm przyjął ustawę

Zamrożenie cen prądu z wyższymi limitami zostało przegłosowane w Sejmie. Posłowie przyjęli ustawę, która podnosi dotychczasowe limity m.in. dla gospodarstw domowych i rolników.

Zamrożenie cen prądu 2023/2024

Projekt ustawy przygotowany przez rząd, przewiduje, że zamrożenie cen prądu, oznaczające brak wzrostu cen za energię elektryczną dla:

  • gospodarstw domowych będzie obowiązywał do 3000 kWh,
  • dla osób z niepełnosprawnością do 3600 kWh,
  • dla osób rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny do 4000 kWh.

Dzięki uchwaleniu nowych przepisów limity wzrosną o 1 MWh. Mniej za prąd zapłacą także małe i średnie firmy, odbiorcy wrażliwi – szkoły czy szpitale oraz samorządy.

Od 1 października 2023 r. gwarantowana cena energii elektrycznej będzie wynosić dla nich 693 zł za 1 MWh - dzisiaj wynosi 785 zł.

Raport GUS pokazał, że limity zużycia prądu były za niskie

W 2022 r. ze względu na nagły wzrost cen energii elektrycznej przyjęto przepisy, które zamroziły ceny energii elektrycznej na 2023 r. poziomie z ubiegłego roku. Dane z czerwcowego raportu Głównego Urzędu Statystycznego opublikował pokazały, że znaczna część Polaków nie mieści się w przyjętych rocznych limitach.

Średnie roczne zużycie wszystkich nośników energii wyniosło 2035 kWh w mieście i 3147 kWh na wsi. W gospodarstwach domowych prowadzących działalność rolniczą roczne zużycie prądu wyniosło 4247 kWh, a w pozostałych wiejskich - 2936 kWh.

ESKA Śląsk

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/