Bazylika św. Antoniego w Rybniku

i

Autor: UM Rybnik

Rybnik

Zamiast Dni Rybnika - jubileusz kultu św. Antoniego. Miasto szuka oszczędności, gdzie się da

2023-06-14 14:42

Zamiast kilkudniowej zabawy z gwiazdami polskiej estrady, skromny koncert lokalnych muzyków i odpust przy parafii św. Antoniego. Władze miasta postanowiły zrezygnować z hucznych obchodów dni Rybnika ze względu na konieczne oszczędności.

Dni Rybnika nie będzie, bo miasto musi oszczędzać

W tym roku Dni Rybnika nie będzie. A przynajmniej nie w takim wydaniu, do jakiego przywykli mieszkańcy. Poprzednie edycje były organizowane "z rozmachem". Impreza trwała zwykle kilka dni, a na scenie pojawiały się polskie gwiazdy (np. Grzegorz Hyży, Ewelina Lisowska). Mówiąc krótko: było głośno, hucznie i na bogato. 

Tegoroczne obchody będą o wiele skromniejsze, bo władze Rybnika szukają oszczędności wszędzie, gdzie się da. O oszczędnościach w budżecie miasta pisaliśmy kilka razy.

W maju informowaliśmy o budowie Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna, która zostanie zrealizowana kosztem dziewięciu mniejszych inwestycji. Oszczędności budżetowe widać również na basenach. Największa w mieście odkryta pływalnia zostanie otwarta później, natomiast "Yntka", jak i "Akwarium" nie będą w ogóle działały w okresie wakacyjnym. Łącznie miasto powinno zaoszczędzić ok 350 tys. zł.

Jubileusz 200-lecia kultu św. Antoniego w Rybniku. Program wydarzeń

Tegoroczne świętowanie w Rybniku będzie skupione wokół 200-lecia kultu św. Antoniego, patrona miasta.

Święty Antoni oficjalnie został patronem Rybnika 13 czerwca 2007 roku, jednak społeczność miasta otaczała go czcią od dawna. Święty czczony był w Rybniku przede wszystkim jako obrońca oraz opiekun miasta i jego mieszkańców. W 1823 zbudowano kaplicę, w której umieszczono pochodzącą z XVII wieku figurkę świętego patrona – mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Głównym punktem jubileuszu będzie sympozjum: „200 lat żywego kultu św. Antoniego w Rybniku 1823-2023”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 16 czerwca w godz. 10-13:30 w sali rybnickiej szkoły muzycznej przy ul. Powstańców Śląskich. Będzie się składać z serii wykładów prowadzonych przez historyków i teologów, którzy opowiedzą o życiu i dziedzictwie św. Antoniego. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy: [email protected] lub 607 162 073.

Następnego dnia, w sobotę 16 czerwca o godz. 20, w bazylice św. Antoniego rozpocznie się uroczysty koncert: „Symfonia miejska. Antoni – światło zagubionych. Rybniccy artyści swojemu miastu”. Muzyczne wydarzenie ma na celu uczczenie bogatej historii miasta i ukazanie roli patrona jako źródła inspiracji. Na scenie wystąpią:

  • NOE – Nocna Orkiestra Eksperymentalna,
  • Chwila Nieuwagi,
  • Chór Autograph,
  • Miejska Orkiestra Dęta Rybnik,
  • Orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku,
  • soliści: Martyna Czech, Dominika Kierpiec-Kontny, Piotr Tłustochowicz i Kuba Blokesz.

Z kolei w niedzielę 18 czerwca rybniczanie będą świętować odpust św. Antoniego. Uroczysta suma odpustowa rozpocznie się o godz. 11. Następnie ulicami miasta przejdzie tradycyjna procesja z figurą patrona.

Jubileusz kultu św. Antoniego w Rybniku. Wydarzenia dodatkowe

Lista wydarzeń dodatkowych z okazji 200-lecia kultu św. Antoniego w Rybniku:

  • Bieg Antoniczka – sobota, 17 czerwca, zapisy przez formularz i w kancelarii
  • Biesiada u Antoniczka – niedziela, 18 czerwca, godz. 15.00-21.00
Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/