Załamanie pogody na Śląsku. Gwałtowny spadek temperatury, przymrozki i opady śniegu [PROGNOZA POGODY]

i

Autor: pixabay.com

Załamanie pogody na Śląsku. Nadchodzi Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy [PROGNOZA POGODY]

2020-05-12 10:58

Czeka nas gwałtowne załamanie pogody w województwie śląskim od wtorku, 12 maja. Temperatura nagle spadnie o nawet kilkanaście stopni Celsjusza. W nocy czekają nas przymrozki, a lokalnie mogą nawet wystąpić opady śniegu. Szczegóły na slask.eska.pl.

Załamanie pogody na Śląsku. Najnowsza prognoza pogody dla województwa śląskiego nie przedstawia się zachęcająco. W nocy z 11 na 12 maja czeka nas potężny kontrast termiczny dochodzący w pewnym momencie nawet do ok. 20 stopni! Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy w natarciu.

- Do całego Górnego Śląska zimny front dotrze w poniedziałek wieczorem i w nocy z poniedziałku na wtorek przynosząc opady deszczu (lokalnie deszczu ze śniegiem), a w górach także śniegu. Dodam, że ciśnienie w poniedziałek spadnie o 10 hPa, a we wtorek z kolei wzrośnie o prawie 25 hPa! - informuje Damian Dąbrowski ze Świętochłowic, znany na Śląsku meteorolog i nauczyciel geografii.

Szczególnie mocno odczujemy spadek temperatury. We wtorek na Śląsku i w Zagłębiu będzie maksymalnie 10 stopni Celsjusza. W kolejnych dniach temperatura będzie powoli rosła, ale na dni, w których wskazówka termometru pokaże ponad 20 stopni Celsjusza musimy jeszcze poczekać.

Jak przebiega zmiana pogody na Śląsku? Można to na bieżąco śledzić na mapce poniżej.

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy na Śląsku. Kiedy będzie załamanie pogody?

Te określenia zna każdy. Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy przychodzą zazwyczaj w połowie maja i powodują załamanie pogody. Jak podają meteorolodzy, jest to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla Europy Środkowej, a więc i Polski. Polega ono na napływie z północy zimnego arktycznego powietrza przy specyficznej sytuacji barycznej (rozkładzie niżów i wyżów).

Kiedy jest Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy?

W tym roku ochłodzenie przypadnie między 12 a 15 maja, czyli dokładnie na okres tzw. Zimnych Ogrodników oraz Zimnej Zośki. Nazwy pochodzą od patronów poszczególnych dni:

  • 12 maja – Pankracy
  • 13 maja – Serwacy
  • 14 maja – Bonifacy
  • 15 maja – Zofia

- W tych dniach miejscami wystąpią poranne przymrozki, zwłaszcza przy gruncie. W ciągu dnia będzie oczywiście dużo cieplej, od 10°C we wtorek (12 maja) do 15°C w piątek (15 maja) - podaje słynny meteorolog Damian Dąbrowski.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim
Sonda
Jaka pogoda jest najlepsza?