Zakochaj się w Krystynie. Bytomscy społecznicy organizują wyjątkowy spacer

i

Autor: Antoni Sturzbecher

Zakochaj się w Krystynie. Bytomscy społecznicy organizują wyjątkowy spacer

2023-02-10 12:11

W weekend poprzedzający imieniny Krystyny bytomscy społecznicy zapraszają na spotkanie w plenerze i spacer po terenach dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki.

Zakochaj się w Krystynie. Chodzi o spacer w Bytomiu

W sobotę - 11 lutego - o godz. 11 bytomscy społecznicy organizują spacer "Zakochaj się w Krystynie". 

- Zapraszamy państwa serdecznie w weekend poprzedzający imieniny Krystyny na spotkanie w plenerze i spacer po terenach dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki - czytamy w zapowiedzi tego wydarzenia. Zbiórkę zaplanowano na skrzyżowaniu ul. Zabrzańskiej i Wyzwolenia w Bytomiu-Szombierkach. 

Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie dr hab. inż. architektury Tomasz Wagner, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. - Podczas spaceru pan Tomasz opowie nam o architekturze poprzemysłowej i wieżach wyciągowych byłej KWK Szombierki - zapowiadają organizatorzy.

W ten sposób społecznicy chcą uczcić imieniny Krystyny. - Życzmy jej kolejnych 100 lat w lepszej formie niż dotychczas - dodają. 

Szyb "Krystyna" potrzebuje pomocy. Jest petycja

W sieci uruchomiona została także petycja "Wspólnie Ocalmy Szyb Krystyna". Do tej pory podpisało ją już 600 osób. Z jej treścią można zapoznać się w TYM miejscu. 

Organizatorzy apelują do władz Bytomia, radnych rady miejskiej oraz władz województwa śląskiego "o podjęcie natychmiastowych działań w bieżącym 2023 roku oraz zabezpieczenie środków na wykup Szybu Krystyna w budżecie miasta na nadchodzący rok 2024, a następnie jak najszybsze wpisanie obiektu do Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+. Oraz zgłoszenie rewitalizacji Szybu Krystyna do kolejnej edycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Tylko do 2027 r. Polska ma szansę otrzymać z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ponad 16 mld złotych". 

Kopalnia Węgla Kamiennego „Szombierki” została zlikwidowana w 1997 roku. Większość jej infrastruktury rozebrano cztery lata później. Po dawnej kopalni został szyb "Krystyna", który jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Wyciągowa wieża ma 57 metrów wysokości. Przypomnijmy, że została ona wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. 

Jej stan - z roku na rok - jest niestety coraz gorszy. Na zły stan tego obiektu w 2021 roku - na łamach "Dziennika Zachodniego" - zwracali uwagę eksploratorzy z grupy LandG URBEX.