Zagłębiowski Szpital Kliniczny w Czeladzi

i

Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Zagłębiowski Szpital Kliniczny w Czeladzi

Zagłębiowski Szpital Kliniczny w Czeladzi wprowadza nową jakość w leczeniu onkologicznym. Lekarze i pielęgniarki biorą udział w treningach uważności

2025-04-23 15:57

Zagłębiowski Szpital Kliniczny realizuje kompleksową transformację podejścia do leczenia onkologicznego. Dzięki dofinansowaniu z Krajowego Planu Odbudowy, rozszerzeniu współpracy z wiodącymi ośrodkami oraz nowemu modelowi opieki skoncentrowanemu na potrzebach pacjenta zarówno medycznych, jak i psychospołecznych placówka chce skuteczniej odpowiadać na wyzwania współczesnej onkologii.

Szpital pozyskał ponad 58 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy. Środki zostaną przeznaczone na przebudowę Oddziału Chirurgii Ogólnej i Chirurgii Onkologicznej oraz Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Ginekologii Onkologicznej. Modernizacja obejmie również blok operacyjny i centralną sterylizatornię.

Transformacja obejmuje nie tylko inwestycje budowlane, ale też zmianę podejścia do pacjenta.

Lekarze i pielęgniarki z Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego w Czeladzi biorą udział w warsztatach uważności mindfulness. Dzięki nim będą umieli lepiej radzić sobie ze stresem i emocjami. Pozwoli im to prowadzić bardziej empatyczną komunikację z pacjentkami onkologicznymi w wieku senioralnym, których potrzeby często pozostają niezauważone.

- Ginekologia to niewątpliwie specjalizacja bardzo stresująca. Medytacja sprawiła, że te wszystkie dzisiejsze nasze obowiązki odeszły na drugi plan. Samoświadomość i koncentracja, medytacja pozwoli mi zapanować nad moim stresem. Może będę w stanie się uspokoić i ten mój spokój będzie bezpośrednio też oddziaływać na pacjentki - powiedział nam Jakub Szpiech, lekarzem w trakcie specjalizacji z Ginekologii i Położnictwa.

Badania pokazują, że pacjentki w podeszłym wieku często doświadczają leku i dezorientacji w procesie leczenia. Choroba nowotworowa, w połączeniu z innymi schorzeniami i zespołem kruchości, stanowi dla nich olbrzymie obciążenie.

Tymczasem personel medyczny, pracujący pod presją czasu, nie zawsze ma możliwość skupienia się na indywidualnych potrzebach pacjentek. Z pomocą przychodzi ​praktyka mindfulness, która jest coraz częściej wdrażana w placówkach medycznych na całym świecie jako narzędzie wspierające personel w zapobieganiu wypaleniu zawodowemu oraz sposób poprawy jakości opieki nad pacjentami.

W szpitalach, gdzie wdrożono programy mindfulness, lekarze i pielęgniarki uczą się świadomej obecności – wsłuchiwania się nie tylko w potrzeby pacjenta, ale i we własne myśli, emocje i sygnały płynące z ciała. Służy to tworzeniu więzi w zespole oraz budowaniu wielopoziomowej współpracy na linii medyk–pacjent. To model pacjentocentryczny, w którym chory jest traktowany jako aktywny partner procesu leczenia, a nie jedynie odbiorca usług medycznych.

Szpital rozpoczął współpracę z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach, placówką najwyższego poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej. Współpraca obejmuje wspólne konsylia oraz dostęp do radio- i chemioterapii.

- Wybór był oczywisty. To najwyżej oceniany przez pacjentów ośrodek onkologiczny w województwie śląskim i drugi w ogólnopolskim rankingu Onkofundacji Alivia – wyjaśnia dr Dariusz Jorg, Pełnomocnik Dyrektora ds. Strategii, Rozwoju i Działalności Klinicznej.

Drugim ważnym partnerem jest Szpital Mazovia w Częstochowie, specjalizujący się w innowacyjnym leczeniu schorzeń urologicznych i onkourologicznych. Dzięki tej współpracy pacjenci z nowotworami układu moczowo-płciowego zyskają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia.