Tyski zespół reggae, który narodził się z miłości do muzyki
W kwietniu zeszłego roku - tuż przed premierą debiutanckiej płyty - przeprowadziliśmy wywiad z założycielami zespołu Jamajki, Danielem Pejsem i Michałem Knieżykiem. To tyszanie z krwi i kości, których połączyła miłość do muzyki.
Dziś Jamajki mogą się pochwalić sporym gronem wiernych miłośników i prawie 30 koncertami na koncie. Pojawiły się też pierwsze nagrody.
Udało nam się dostać nagrodę specjalną na Ostróda Reggae Festival, jednym z najważniejszych festiwali reggae w Polsce. Zdobyliśmy pierwszą nagrodę podczas festiwalu Reggae na Piaskach. W tym roku udało nam się zdobyć pierwsze miejsce i nagrodę publiczności w Kielcach na Scyzorykach. To nas oczywiście bardzo cieszy i motywuje do dalszej pracy. Jeśli chodzi o nasze plany, chcemy wydać płytę LP, będzie na niej 12-13 nowych utworów - opowiada Michał Knieżyk.
Za nami premiera nowego teledysku zespołu Jamajki
A teraz do długiej listy sukcesów można dodać kolejny - w serwisie YouTube właśnie zadebiutował najnowszy, siódmy teledysk w historii zespołu. Wideoklip do utworu "Brak mi na to słów" miał swoją premierę 12 października i od tej pory zebrał bardzo pozytywne recenzje.
"Super", "Wdzięczności za tak piękną nutkę", "Warto było czekać" - to tylko kilka przykładowych komentarzy, które znajdziemy pod filmem. Za video odpowiada Lypsky, a tekst do utworu napisał Michał Knieżyk. Co było jego inspiracją?
Zainspirowała mnie miłość, którą sam kiedyś przeżyłem. Chodzi tak naprawdę o miłość tak wielką, szczerą i piękną, że nie da się jej opisać. Miłość, przy której brakuje słów, by wyrazić jej ogrom, siłę i to, co jesteśmy pod jej wpływem w stanie zrobić - dla siebie i dla tej drugiej osoby. Piosenka to po prostu próba przybliżenia słuchaczowi, czym jest taka właśnie miłość, próba bardziej lub mniej udolna - śmieje się Michał.
Tychy tłem i bohaterem teledysku Jamajki
Teledysk do utworu został nakręcony w Tychach, w miejscach doskonale znanym mieszkańcom i turystom. Na ekranie zobaczymy m.in. okolice urzędu miasta, pomnik Niedźwiadków, plac Baczyńskiego i dworzec kolejowy. Wideoklip został zrealizowany w ramach projektu "Tyski Bank Kultury" zorganizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach.
Jestem dumny z tego, że jestem z Tychów. Bardzo dobrze mi się tu mieszka od prawie 32 lat. Dlatego chcemy promować Tychy, jak się da. Staraliśmy się pokazać piękno tego naszego miasta. Tychy są mimo wszystko młodym miastem, ładnym, zadbanym, zielonym. Naprawdę jest się czym pochwalić - mówi Michał Knieżyk.