Mimo ewidentnych dowodów potwierdzających, że Ziemia ma kształt zbliżony do kuli spłaszczonej na biegunach, wciąż nie brakuje ludzi wierzących, że Ziemia jest płaska. W ramach trwającego w Katowicach Tygodnia Kosmicznego w Mieście Nauki spod Planetarium Śląskiego wypuszczono balon stratosferyczny. I choć jego zadanie było zupełnie inne, to przy okazji podczepiony aparat zrobił zdjęcia, które ostatecznie potwierdziły, jaki kształt ma Ziemia.
Czym jest balon stratosferyczny?
Balon stratosferyczny przeznaczony jest do lotów na wysokość rzędu 20-40 km. W ogromnej większości wykorzystywane są do prowadzenia badań zjawisk zachodzących w stratosferze oraz promieniowania kosmicznego. Do balonu Planetarium Śląskiego podczepiona była z kamerami.
To właśnie dzięki nim udało się zrobić zdjęcia, które dokumentowały misję i pokazały, jak naprawdę wygląda Ziemia.
Zobaczcie zdjęcia w galerii zdjęciowej
Misja balonu stratosferycznego jest największą atrakcją Tygodnia Kosmicznego, w którym uczestniczyli młodzi naukowcy. Balon, który wystartował sprzed Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, wzniósł się na wysokość ponad 38 000 m n.p.m, zostawiając w dole Mount Everest i przekraczając granicę stratosfery.
Na miejscu startu uczestnicy towarzyszących warsztatów mogli zobaczyć, jak wygląda praca w centrum kontroli lotu, gdzie na żywo transmitowane były dane telemetryczne z balonu oraz osobiście odebrać i zdekodować zdjęcia i obrazki z nadajników zbudowanych podczas warsztatów poprzedzających lot.
W ramach wydarzenia odbył się również eksperyment Koła Naukowego Genome Guardians z Wydziału Nauk Przyrodniczych. W balonie umieszczony został materiał roślinny, który po udanym locie został przeanalizowany, aby sprawdzić czy lot balonem stratosferycznym wpłynął na parametry morfologiczne i fizjologiczne analizowanych genotypów.