Sceny mrożące krew w żyłach rozegrały się w sobotę, 24 sierpnia, w Blachowni. Chwila nieuwagi i brawura mogły doprowadzić do tragedii. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, wszystko wydarzyło się około godziny 18:20.
14–letni kierujący hulajnogą elektryczną na skutek niedostosowania prędkości, stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się. W wyniku zdarzenia 14-latek z obrażeniami ciała trafili do szpitala - informuje częstochowska policja.
Częstochowscy funkcjonariusze prowadzą teraz dochodzenie, by wyjaśnić wszystkie szczegółowe okoliczności tego zdarzenia. W sieci pojawiło się również nagranie z monitoringu pokazujące, jak doszło do wypadku.
Hulajnoga elektryczna to nie zabawka. O tych zasadach musisz pamiętać!
Coraz większą popularnością, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, cieszą się hulajnogi elektryczne. Choć pojazdy te zapewniają sporą niezależność w ruchu, to podczas ich użytkowania należy pamiętać o przepisach i podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przepisy jasno określają, czym jest taki pojazd i kto może z niego korzystać.
Hulajnoga elektryczna - pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
Przede wszystkim należy pamiętać, że hulajnoga elektryczna w żadnym przypadku nie może być alternatywnym środkiem transportu po spożyciu alkoholu. Decydując się na jazdę, stajemy się pełnoprawnym kierującym. Za jazdę w stanie po użyciu alkoholu grozi mandat w wysokości co najmniej 1000 złotych, a w stanie nietrzeźwości – nie mniej niż 2500 złotych.
Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?
Konsekwencje nieodpowiedzialnej jazdy mogą być znacznie bardziej bolesne niż kara finansowa. O tym przekonał się 14-latek z Blachowni. Policja przypomina, że kierujący hulajnogą ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Dopiero w przypadku ich braku można wjechać na jezdnię, ale tylko wtedy, gdy ruch pojazdów jest na niej dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Jazda po chodniku jest absolutnym wyjątkiem – dopuszczalna jest tylko wtedy, gdy chodnik znajduje się wzdłuż jezdni z dozwoloną prędkością powyżej 30 km/h i jednocześnie brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.
