- Członkowie komisji wyborczych będą wyposażeni w rękawiczki, maseczki, przyłbice i płyny do dezynfekcji rąk. Minimum sześć razy w ciągu dnia głosowania również będą dezynfekowane klamki, urny, blaty stołów, a członkowie komisji raz na godzinę przez 10 minut są zobowiązani do wietrzenia pomieszczeń - mówi Ewa Grudniok z tyskiego Urzędu Miasta.
Żeby ograniczyć kontakt, członkowie komisji będą siedzieć w odległości co najmniej 1,5 m od siebie. Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, do zaleceń sanepidu będą się musieli dostosować również głosujący. Do lokalu wyborczego będzie można wejść tylko w maseczce lub przyłbicy. Trzeba też będzie zdezynfekować ręce i pamiętać o zachowaniu odległości.
- W lokalu wyborczym będzie mogła przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 4m2. Oczywiście przy wejściu do lokalu dostępny będzie płyn do dezynfekcji dłoni - dodaje Grudniok.
Na dopisanie się do spisu wyborców lub zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego jest już za późno. Ale mamy dobre wieści dla osób, które zapomniały, że w wyborczy weekend planują wyjechać na urlop.
- Jeśli wiemy, że podczas wyborów będziemy poza miejscem w którym jesteśmy zameldowani, możemy zabrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem możemy głosować w dowolnym mieście, w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą, a nawet na polskim statku morskim - tłumaczy Grudniok.
Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia trzeba złożyć najpóźniej do 26 czerwca w urzędzie miasta, w którym wyborca jest ujęty w spisie wyborców. Wniosek można złożyć pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej, a nawet bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem platformy ePUAP. Należy jednak pamiętać, że odbiór zaświadczenia jest możliwy tylko w urzędzie.
Wybory prezydenta odbędą się 28 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7:00-21:00.