Wstrząs w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej był silny i odczuwalny na powierzchni. We wtorek wieczorem, około godziny 20:30, mieszkańcy Rudy Śląskiej, Katowic, Zabrza i Siemianowic Śląskich odczuli silne drgania. Jak się okazało, pod ziemią, w Ruchu Halemba Kopalni Węgla Kamiennego Ruda, doszło do wstrząsu.
Siłę wstrząsu w ścianie 2 pokładu 410 na głębokości 1030 m pod powierzchnią ziemi określono wstępnie na 5 x 10 do 7 j. Takie wstrząsy mogą powodować nieprzyjemne odczucia mieszkańców, a nawet doprowadzić do pękania domów.
Co się stało w kopalni Halemba? Trwa akcja ratunkowa
Jak poinformowała rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej, Ewa Grudniok, po wstrząsie natychmiast rozpoczęto procedurę wyprowadzania załogi z zagrożonego rejonu. W rejonie ściany pracowały 33 osoby, w tym 12 bezpośrednio w ścianie.
AKTUALIZACJA GODZ. 21:55
Służby kopalni informują o dwóch osobach poszkodowanych. W momencie przekazywania załogom pogotowia ratunkowego były przytomne i komunikatywne. Zostały przetransportowane do szpitala.
Mogę potwierdzić, że do wstrząsu doszło w Ruchu Halemba Kopalni Węgla Kamiennego Ruda. Trwa wyprowadzanie załogi z rejonu – powiedziała Ewa Grudniok.
Na razie nie są znane szczegółowe informacje dotyczące siły wstrząsu oraz potencjalnych szkód. Służby ustalają przyczyny zdarzenia.
Wstrząs w kopalni Halemba. Wdrożone procedury ratunkowe
Na miejscu pracują służby ratunkowe, które monitorują sytuację i dbają o bezpieczeństwo górników. Czekamy na dalsze informacje dotyczące przebiegu akcji ratunkowej i stanu zdrowia załogi.
Będziemy aktualizować artykuł na bieżąco.

Wstrząsy górnicze na Śląsku
Jak wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, co roku na obszarze działania polskich kopalń węgla kamiennego i notowanych jest ok. 1,5 tys. wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych (o magnitudzie powyżej 1,7).
Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Te, które powodują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami.
Wstrząsy górnicze spowodowane są odprężeniem górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Większość nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych.