Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie to jedyna placówka w okolicy, która przyjmuje pacjentów z problemami wzroku. Niestety, przez ponad rok częstochowianie nie mogli skorzystać z pomocy specjalistów w pełnym wymiarze.
W kwietniu zeszłego roku okulistyka została zawieszona z powodów kadrowych. A gdy już powróciła do działania, to nie w pełnym wymiarze. Pacjenci byli przyjmowani, ale po zabiegu był od razu wypisywany do domu. Nie było personelu, który mógłby obsłużyć dyżury nocne czy weekendowe i zająć się chorymi.
Na początku marca obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego objął Łukasz Połatyński. Zapewniał, że powrót okulistyki do pracy na pełnych obrotach to jego priorytet. W tym celu na stanowisko kierownika Oddziału Okulistyki zatrudnił dr n. med. Olgę Domańską, która błyskawicznie wzięła się do pracy.
Powrót weekendowych dyżurów na okulistyce i likwidacja kolejek do operacji zaćmy
Już w maju okulistyka zaczęła działać sprawniej, a pacjenci byli zaopatrywani w większym stopniu. Przykładem może posłużyć młody mężczyzna, który w maju trafił na oddział z przeciętą gałką oczną. Został zoperowany, a dzięki natychmiastowej reakcji udało się uratować jego oko i widzenie.
Dr Domańska równocześnie pracowała nad odbudowaniem kadry, co od lipca zaowocowało powrotem nocnych i świątecznych dyżurów dla pacjentów z stanach ciężkich i z urazami. Ale całodobowe dyżury lekarzy przez cały tydzień będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.
Kolejny etap zmian, który powinien nastąpić jeszcze w tym roku, to przyjmowanie pacjentów na okulistyce w godzinach popołudniowych. W dalszej perspektywie do godz. 20. Dzięki temu chorzy zyskają lepszy dostęp do specjalistów, a Szpitalny Oddział Ratunkowy zostanie nieco odciążony.
Dzięki staraniom dr Domańskiej udało się też zlikwidować kolejkę do operacji zaćmy. Wcześniej pacjenci musieli tygodniami czekać na wykonanie zabiegu. Teraz są one realizowane na bieżąco, a chorzy z terminami na jesień są już w większości po operacji.