Ulewa nad województwem śląskim

i

Autor: Małgorzata Domańska

Wiadomości

Województwo śląskie przygotowuje się do powodzi. Zwołano sztaby kryzysowe. Worki z piaskiem są już gotowe

W związku z zapowiadanym nadejściem niżu genueńskiego wiele miast zawczasu przygotowuje się do ulewnych deszczów. Włodarze miast nie tylko zwołują sztaby kryzysowe, ale także przygotowują worki z piaskiem. Jak dokładnie przebiegają przygotowania do ulew w miastach naszego regionu?

IMGW wydało ostrzeżenie III stopnia dla woj. śląskiego

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu i możliwymi podtopieniami. Wydano ostrzeżenie najwyższego trzeciego stopnia obowiązujące dla całego województwa śląskiego. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godz. 20:00 do poniedziałku do godz. 7:00.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu na rzekach w województwie śląskim spodziewane są wzrosty poziomu wody. Początkowo do strefy stanów wysokich, a następnie spodziewane są liczne przekroczenia stanów alarmowych – alarmują meteorolodzy.

Przypomnijmy, że w minione wakacje kilkakrotnie doszło do powodzi błyskawicznej w naszym regionie. Najgorsza sytuacja wówczas panowała w Zagłębiu. Zobaczcie poniżej zdjęcia z sierpniowej ulewy.

Gdzie odebrać worki z piaskiem w Śląskiem?

Nieoficjalnie mówi się, że niż genueński może doprowadzić do powodzi na skalę tej, do której doszło w 1997 roku. Dlatego też włodarze większości miast zawczasu zwołali sztaby kryzysowe i zarządzi działania, mające na celu ochronę miast przed powodziami.

Głównym działaniem jest przygotowywanie tysięcy worków z piaskiem, które mają zaniechać powodziom. Działania te zostały wdrożone m.in. w sąsiadujących z naszym regionem Kętach, Bielsku-Białej, Skoczowie.

W Bielsku-Białej 13 września mieszkańcy od godziny 6 do 20 odbierać mogą worki z piaskiem (maksymalnie 25 na gospodarstwo domowe). Magazyn przeciwpowodziowy zlokalizowany jest przy ul. Reksia. Również mieszkańcy Skoczowa mogą pobrać piach oraz worki do piachu w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg w Skoczowie przy ul. Krzywej 4. Punkt wydawania jest czynny dzisiaj, 13 września br., do godz. 14.00.

W razie konieczności, w sobotę i niedzielę (14-15 września br.), worki z piaskiem będą wydawane przy remizach OSP na terenie gminy Skoczów - informuje Wydział Spraw Obywatelskich i Obronnych Urzędu Miejskiego w Skoczowie.

Również Urząd Gminy w Kętach postanowił wcześniej zabezpieczyć się przed intensywnymi opadami. Wspólnie z Przedsiębiorstwem Komunalne „Komax” zapewni worki oraz piasek potrzebny do ich napełnienia w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. Przygotowane są też urządzenia do napełniania worków piaskiem.

Bytom i Racibórz także gotowe na ulewy

Do grona miast zawczasu przygotowujących się do nawałnic także dołączyły Bytom i Racibórz. 13 września komunikat ws. nadchodzących ulew wydał prezydent Bytomia.

Przed nami weekend, który będzie deszczowy, a nawet ulewny. Zgodnie z ostrzeżeniami IMGW najgorzej ma być w sobotę. Wszystkie służby są w całodobowej gotowości. Miejski Zarząd Dróg i Mostów wyczyścił studzienki w najbardziej newralgicznych miejscach zagrożonych powstawaniem zalewisk. Państwowa Straż Pożarna i OSP są w pełnej gotowości. Na bieżąco monitorujemy poziom wód – w tym zbiorników bezodpływowych. PCZK ma przygotowane 5 tys. worków na piasek - mówi Mariusz Wołosz.

Natomiast w Raciborzu, gdzie ma spaść nawet do 100 litrów deszczu na metr kwadratowy także zwołano Zespół Zarządzania Kryzysowego. Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz zwołał posiedzenie z udziałem przedstawicieli miejskich spółek, jednostek i służb komunalnych. Mieszkańcy mogą tam 13 września odbierać worki z piaskiem od godziny 16:00 przy OSP Miedonia.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i unikani zbliżania się do rzek. Zwróćmy również uwagę na bezpieczeństwo naszych dzieci w tej kwestii - podaje magistrat.

Worki z piaskiem w Kuźni Raciborskiej

Na wszelki wypadek w Kuźni Raciborskiej - w piątek oraz w sobotę rozdają worki z piaskiem. Można je odbierać w godzinach od 14.00 do godz.22. Będą one także dystrybuowane w sobotę i niedzielę (14-15.09) od godzinach od 6 do 14 w siedzibie GPWiK w Kuźni Raciborskiej, ul. Klasztorna 45. To tam można pobrać worki oraz załadować piasek do zabezpieczenia swoich posesji przed potencjalnymi podtopieniami.

Katowice ostrzegają przed parkingami

- Wszystkie służby - w tym straż pożarna, policja, straż miejska, są w gotowości - informują w Katowicach.

  

- Rekomendujemy mieszkańcom parkowanie swoich pojazdów z dala od nisko położonych terenów, cieków wodnych i zbiorników wodnych. Przy nawalnych opadach deszczu lepiej także omijać parkingi podziemne – mówi Gazecie Wyborczej Tomasz Kępa, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miasta Katowice.

Jak podaje GW, jeden z mieszkańców Janowa, który mieszka blisko rzeki Bolina, już poprosił o pomoc. Zwrócił się z prośbą o zabezpieczenie terenu, jako że w przeszłości dochodziło w tym miejscu do podtopień

Żory nie pozostają obojętne wobec zagrożenia

Wszystkie służby, na czele z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, zostały postawione w stan gotowości. Magistrat zapewnia jednak, że Żory nie są terenem zagrożonym powodziowo. Jednak są w pełnej gotowości do pomocy mieszkańcom i podjęcia działań na wypadek nawałnic. W pogotowiu jest 150 strażaków Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszego miasta. To cztery zastępy (wozy bojowe) Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej oraz 6 jednostek OSP, które dysponują 12 wozami bojowymi. Co ważne, każda jednostka posiada sprzęt niezbędny do usuwania wody z zalanych posesji oraz do zabezpieczania domostw przed zalaniem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Powodzi nie obawiają się również Tarnowskie Góry, ale pozostają w gotowości na wypadek podtopień.

Krzyżanowice uruchomiły specjalne numery telefonów, pod którymi można zgłaszać interwencje związane z ulewnymi deszczami.

Jak podaje radio90, gminne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo powodziowe na bieżąco monitorują sytuację i są przygotowane do działań w przypadku wystąpienia zagrożeń

Władze Chorzowa uspokajają

Prezydent uspokaja, że wszystkie służby są w gotowości i miasto jest przygodowe na zapowiadany opad. 

- Dziś odwiedziłem także siedzibę Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, w której to przygotowywane są przez strażaków worki z piaskiem na wypadek podjęcia działań interwencyjnych - dodaje Szymon Michałek.

Zawiercie nie pozostaje w tyle

Dziś zebrał się Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie poprowadził Zastępca Prezydent Zawiercia Paweł Kaziród i omówiono najważniejsze zagadnienia. Strażacy PSP i OSP, Straż Miejska oraz przedstawiciele zawierciańskich służb komunalnych są przygotowani na różne ewentualności – w pogotowiu są worki z piaskiem czy też specjalne plandeki.

Dąbrowa Górnicza drży, pamięta poprzednie powodzie

Jak napisał prezydent, wszyscy dąbrowianie pamiętają sytuacje z 8 i 17 sierpnia, kiedy ulewne deszcze doprowadziły miejscami do tzw. powodzi błyskawicznych. Wtedy w ciągu 20-30 minut spadło  ponad 80 litrów wody na metr kwadratowy. To ilość wody, na jaką nie jest przygotowany żaden system kanalizacji deszczowej

– By w najbliższych dniach zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia podobnych sytuacji, pracownicy Dąbrowskich Wodociągów przeprowadzili inspekcję wszystkich newralgicznych miejsc, wyczyszczone zostały kolektory przyjmujące deszczówkę w rejonie Gołonoga, Centrum oraz Alei Majakowskiego. Dodatkowo wyczyszczony został tzw. Kanał Augustynika przyjmujący wodę z obszaru ul. Kościuszki, Sobieskiego i 3 Maja, a także koryto Babiej Ławy w Gołonogu – wyjaśnia prezydent Marcin Bazylak.