Województwo śląskie na niepogodę. TOP 15 atrakcji dla całych rodzin

2025-07-10 12:11

Jeśli nie lubicie siedzieć ciągle w domu i ciągnie Was po świecie niczym Phileasa Fogga z powieści Julisza Verna, to ten niewielki przewodnik jest idealny dla Was. Odkrywanie regionu śląskiego nie zawsze musi się odbywać przy pięknej pogodzie. Jest wiele miejsc i atrakcji, które można spędzić całą rodziną, nawet jeśli pogoda jest fatalna. Oto najciekawsze miejsca, gdzie możecie zabrać całą rodzinę i świetnie się bawić.

Województwo śląskie na niepogodę. TOP 15 atrakcji dla całych rodzin

i

Autor: Kopalnia Guido/ Materiały prasowe Województwo śląskie na niepogodę. TOP 15 atrakcji dla całych rodzin

Spis treści

  1. Województwo śląskie idealne dla całych rodzin
  2. Podziemne tajemnice Śląska
  3. Kultura, nauka i artystyczny kosmos w sercu metropolii
  4. Śląsk dla małych i dużych odkrywców
  5. Zamki, pałace i historyczne browary
  6. Te miejsca w Śląskiem również trzeba odwiedzić

Województwo śląskie idealne dla całych rodzin

Pogoda za oknem nie rozpieszcza, a plany na wycieczki po regionie legły w gruzach? Nic straconego! Województwo śląskie kryje w sobie mnóstwo atrakcji na niepogodę, idealnych dla całych rodzin. Od podziemnych miast, przez tropikalne palmiarnie, po interaktywne muzea. Województwo śląskie udowadnia, że zła pogoda nie musi oznaczać nudy. Ten region, pełen postindustrialnych zabytków, nowoczesnych muzeów i niezwykłych miejsc ukrytych pod ziemią, oferuje całą masę możliwości na spędzenie czasu pod dachem, z dala od brzydkiej pogody.  Oto nasze propozycje na deszczowe dni, które sprawią, że cała rodzina będzie się świetnie bawić. To także doskonałe atrakcje dla dzieci, które w tych miejscach połączą naukę z niezapomnianą przygodą.

Podziemne tajemnice Śląska

Śląsk słynie z górnictwa i zabytków industrialnych. Choć wiele kopalni w tym regionie zniknęło z mapy, to niektóre udało się zachować zmieniając całkowicie ich rolę z wydobywczej, na turystyczną. Można wręcz powiedzieć, że dzisiaj wydobywa się tam wiedzę dla ludzi, którzy nigdy nie mieli styczności z kopalniami. W województwie śląskim istnieją trzy kluczowe miejsca, gdzie poznamy historię górnictwa na Śląsku. 

  1. Kopalnia Guido w Zabrzu - Zjedźcie prawdziwą szolą (windą górniczą) na poziom ponad 320 metrów pod ziemią i poczujcie klimat pracy górników. To jedyna taka kopalnia w Europie, gdzie można zobaczyć działające maszyny i przejechać się podwieszaną kolejką elektryczną.
  2. Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu - To połączenie historii z nowoczesnością. Czeka tu na was nie tylko zwiedzanie podziemnych wyrobisk, ale także najdłuższy podziemny spływ łodziami w Polsce. Emocje gwarantowane!
  3. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach - Obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przemierzając podziemne korytarze, poznacie historię wydobycia srebra, ołowiu i cynku. Niezapomnianym przeżyciem jest także przepływ łodziami po zalanych chodnikach.

Kultura, nauka i artystyczny kosmos w sercu metropolii

Katowice i okolice to prawdziwe zagłębie fantastycznych muzeów i centrów nauki. W sercu Górnego Śląska można znaleźć wiele ciekawych miejsc do zwiedzania całą rodziną, w których poznamy nie tylko historię regionu, ale i wszechświata. Na dokładkę, możemy poznać jeden z najpiękniejszych obiektów w Polsce, gdzie swój dom ma Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. 

  1. Muzeum Śląskie w Katowicach - Zlokalizowane na terenie dawnej kopalni, już samą architekturą robi ogromne wrażenie. W środku czekają wystawy poświęcone historii regionu, sztuce polskiej i śląskiej sztuce sakralnej. Większość ekspozycji znajduje się pod ziemią. WAŻNE We wtorki większość ekspozycji jest dostępnych bezpłatnie.
  2. Planetarium Śląskie w Chorzowie - Po modernizacji to jedno z najnowocześniejszych planetariów na świecie. Zobaczcie zapierające dech w piersiach pokazy na gigantycznym ekranie sferycznym, a także odwiedźcie interaktywną wystawę "Geofizyka". Planetarium w Parku Śląskim jest zawsze najlepszą odpowiedzią na niepogodę.
  3. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach - Nawet jeśli nie wybieracie się na koncert, warto zobaczyć ten budynek. To architektoniczna perła, a w jego wnętrzach często organizowane są wystawy i wydarzenia dostępne dla zwiedzających. Ponadto oferuje wiele ciekawych zajęć dla dzieci. 

Śląsk dla małych i dużych odkrywców

Województwo śląskie obfituje w atrakcje, które zachwycą przede wszystkim dzieci. Ale kiedy zobaczą je dorośli, to będą zachwyceni nawet bardziej, niż dzieci. Oczywiście ta reguła sprawdza się w takich miejscach, jak np. Kolejkowo w Gliwicach. O tym miejscu można powiedzieć, że łączy pokolenia, ale nie tylko one. 

  1. Kolejkowo w Gliwicach - To największa makieta kolejowa w Polsce, która tętni życiem. Zobaczcie miniaturowy świat Śląska, w którym jeżdżą pociągi, pływają statki, a nawet zmieniają się pory dnia i nocy. Dzieci będą zachwycone!
  2. Palmiarnia Miejska w Gliwicach - Potrzebujecie odrobiny tropików w środku deszczowego dnia? To miejsce jest dla was. Czeka tu prawdziwa dżungla w środku miasta, z egzotycznymi roślinami, palmami sięgającymi dachu i akwariami pełnymi niezwykłych ryb. W tym miejscu warto też wspomnieć o Egzotarium w Sosnowcu, które zachwyca nowoczesnym designem. 
  3. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - Interaktywne centrum bajki i animacji, w którym spotkacie Bolka i Lolka, Reksia oraz Pampaliniego. To sentymentalna podróż dla dorosłych i fantastyczna przygoda dla najmłodszych.

Zamki, pałace i historyczne browary

Śląsk zamkami stoi. O tym wiadomo od dawna, a o tych najciekawszych zamkach pisaliśmy choćby w artykule o najpiękniejszych zamkach w Śląskiem, które - przy okazji, również polecamy do zwiedzania. A co poza tym?

  1. Muzeum Zamkowe w Pszczynie - Nazywane "polskim Wersalem", zachwyca doskonale zachowanymi wnętrzami z przełomu XIX i XX wieku. Poczujcie się jak arystokracja, spacerując po komnatach, w których bywał sam cesarz Wilhelm II.
  2. Tyskie Browarium w Tychach - To miejsce, gdzie poznacie historię jednego z najsłynniejszych polskich piw. Interaktywna wystawa, kino 3D i oczywiście degustacja (dla pełnoletnich) to gwarancja dobrze spędzonego popołudnia.
  3. Muzeum Browaru Żywiec - Kolejna propozycja dla miłośników historii piwowarstwa. Czeka tu na was podróż w czasie, multimedialne ekspozycje i możliwość poznania sekretów warzenia piwa.

Te miejsca w Śląskiem również trzeba odwiedzić

Powyższe propozycje to oczywiście nie wszystko. Jest jeszcze kilka takich miejsc, do których trzeba się wybrać przynajmniej raz w życiu. I choć obiecywaliśmy na początku TOP 15 atrakcji na niepogodę, to cóż... od przybytku głowa nie boli. 

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu - Sprawdźcie repertuar tej legendarnej sceny. Może akurat w deszczowy weekend grają tam wasz ulubiony musical lub występuje znany kabaret?Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej - Jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych teatrów lalkowych w Polsce. Jego spektakle to artystyczna uczta nie tylko dla dzieci.Szyb Maciej w Zabrzu - To unikatowy kompleks, w którym historia spotyka się z kulinariami. Można tu zwiedzić wieżę szybu z działającą maszyną parową, a na koniec zjeść pyszny obiad w restauracji z widokiem na okolicę.

Wodny Park Tychy - aquaparki to idealne miejsca niepogodę dla całych rodzin, gdzie można spędzić wiele godzin świetnie się bawiąc. 

Stara Fabryka – Muzeum w Bielsku-Białej - miejsce, gdzie poznajemy historię przemysłu włókienniczego nie tylko w województwie śląskim, ale i w Polsce. 

Śląsk Radio ESKA Google News