Śląskie jest w kryzysie demograficznym. Opracują plan, jak to zmienić

i

Autor: Photo Art Service Śląskie jest w kryzysie demograficznym. Opracują plan, jak to zmienić

Ważny temat

Województwo śląskie jest w kryzysie demograficznym. Opracują plan, jak to zmienić

W czwartek rozpoczęły się prace nad aktualizacją strategii rozwoju województwa śląskiego. Jednym z najważniejszych elementów będzie zażegnanie kryzysu demograficznego w Śląskiem tym bardziej, że prognozy na przyszłe lata są niezbyt optymistyczne.

Depopulacja na Śląsku. Jakie są przyczyny?

Województwo Śląskie od lat zmaga się z problemem demograficznym. Z roku na rok ubywa mieszkańców w Śląskiem. Według prognoz, jakie przedstawił Urząd Marszałkowski, względem 2022 r. liczba mieszkańców województwa śląskiego do 2050 r. ma spaść o 17,7 proc. (770 tys. osób), a do 2060 r. o 25,1 proc. (1 mln osób).

Jedną z ważniejszych przyczyn jest migracja. W latach 2014-2023 więcej osób wyjechało z województwa śląskiego niż do niego przyjechało. Ujemne saldo migracji wynoszące 44 tys. osób to drugi, najgorszy wynik w Polsce wśród wszystkich województw. Dlatego też przystąpiono do aktualizacji strategii rozwoju województwa śląskiego, która ma się skupić na czterech obszarach: społecznym, gospodarczym, środowiskowym i przestrzennym.

jeśli mamy tu żyć, mamy tu mieszkać, to musimy zmierzyć się po pierwsze z depopulacją. Robimy to dla ludzi (…) i musimy zrobić wszystko, żebyśmy sami chcieli tu mieszkań, nasze dzieci, nasze wnuki, żeby tu zostały, bo jeżeli stąd wyjadą, to wszystko nie będzie miało sensu - powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego na czwartkowej inauguracji prac nad aktualizacją strategii dla regionu. 

Transformacja i dążenie do celów klimatycznych Unii Europejskiej

Demografia wpisuje się w obszar społeczny. W obszarze gospodarczym istotne mają być kwestie związane z transformacją i dążeniem do celów klimatycznych Unii Europejskiej, czyli osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku. W przypadku obszaru dotyczącego środowiska jednym z zadań będzie pogodzenie z faktem, że z jednej strony województwo śląskie posiada liczne tereny atrakcyjne przyrodniczo, a z drugiej strony obszary prawnie chronione zajmują niespełna 3 proc. jego powierzchni, co jest piętnastym wynikiem na szesnaście województw.

Nowością ma być obszar przestrzenny. Wiceszefowa departamentu rozwoju i transformacji regionu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego Stefania Koczar-Sikora przypomniała, że województwo śląskie posiada najwyższy w Polsce wskaźnik urbanizacji (76 proc.), najwyższy w Polsce wskaźnik gęstości zaludnienia (352 os./km kw. przy średniej ogólnopolskiej 126 os./km kw.), a także najwyższy w Polsce udział miast w strukturze województwa (68,7 proc.).

Mamy nowy komponent, który się pojawi, to jest model struktury funkcjonalno-przestrzennej. Czyli w strategii, która co do zasady dotyczy tego społeczno-gospodarczego rozwoju, będzie mowa też o tym, jaką mamy przestrzeń (…) i jak ta przestrzeń będzie się rozwijała, bo przecież nie kreujemy naszego rozwoju w próżni - zaznacza.

Marszałek Saługa podkreśla, że inną, bardzo ważną rzeczą, która powinna znaleźć się zaktualizowanej strategii, jest kwestia bezpieczeństwa, w kontekście eskalacji wojny w Ukrainie oraz innych zagrożeń, a także kwestia sztucznej inteligencji. Prace nad aktualizacją strategii rozwoju przewidują kilka etapów, wśród nich m.in. warsztaty, konsultacje społeczne i czas na uwzględnienie średniookresowej strategii rozwoju kraju. Przyjęcie dokumentu zaplanowano na drugą połowę 2026 r.

Banalnie prosty quiz z gwary śląskiej. Te słowa powinien znać każdy

Pytanie 1 z 10
Maszkety