Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Sosnowcu kupił nowy sprzęt

i

Autor: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu

Sosnowiec

Wojewódzki Szpital w Sosnowcu pochwalił się nowym sprzętem. Kosztował 5 mln zł

2024-12-21 8:33

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu pochwalił się nowym sprzętem. Jego zakup był możliwy dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego w wysokości ponad 5 mln zł.

Szpital w Sosnowcu podzielił się dobrą nowiną w mediach społecznościowych. Zakup nowoczesnego sprzętu był możliwy dzięki dotacji, którą placówka otrzymała z urzędu marszałkowskiego województwa śląskiego. Mowa o ponad 5 mln zł na rozwój diagnostyki obrazowej.

Wśród nowości znalazł się zaawansowany technologicznie tomograf komputerowy. To drugie tego typu urządzenie w placówce.

To sprzęt z tzw. górnej półki stanowiący zabezpieczenie na wypadek awarii pierwszego tomografu oraz gwarancję zachowania ciągłości przeprowadzanych badań - wyjaśnia dr n. med. Maciej Cebula, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Ponadto szpitalne rezonanse magnetyczne zostały wzbogacone o nowoczesne rozwiązania. Na wyposażenie składają się m.in. aplikacje kliniczne, cewki i zestaw akcesoriów ułatwiających pozycjonowanie pacjenta.

To wszystko daje nam dokładniejszą możliwość oceny drobnych struktur niedostępnych do zobrazowania w mniej zaawansowanych rezonansach. Możemy również skorzystać ze zdecydowanie bardziej wyrafinowanych metod obrazowania jak rezonans funkcjonalny czy spektroskopia - zapewnia dr Maciej Cebula.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Duże zmiany w sosnowieckim szpitalu. Onkologia na NFZ

Dobrych wiadomości jest więcej. Oddział Onkologii Klinicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu zaczął przyjmować pacjentów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Umowa została zawarta aż na sześć lat i będzie ważnym wsparciem w diagnostyce oraz leczeniu chorych onkologicznie z całego regionu – zapowiedział Krzysztof Kowalik, dyrektor sosnowieckiej placówki. 

To o tyle istotne, że do tej pory szpital przyjmował na NFZ wyłącznie pacjentów do podania chemioterapii. Obecny kontrakt obejmuje pełną diagnostykę onkologiczną. Chorzy zyskają szansę na szybsze rozpoznanie i podjęcie leczenia, co zwiększy ich szanse na pomyślny przebieg terapii. To szansa dla sporej grupy ludzi. Każdego roku ze wsparcia sosnowieckich onkologów korzysta około trzech tysięcy osób. 

Jesteśmy w stanie przyjąć pacjenta, przeprowadzić niezbędne badania i w ramach tego samego pobytu ustalić plan leczenia doprowadzając do rozpoczęcia całego procesu terapeutycznego. Czas odgrywa tu ogromną rolę stąd zawarcie takiego kontraktu bezpośrednio przekłada się na większe możliwości dla chorych – dodaje dr Kowalczyk.