Współpraca polsko-słowacka

i

Autor: Andrzej Grygiel / UMWS

Ambitne plany śląsko-żylińskie

Woj. śląskie i kraj żyliński mają ambitne plany. Beskidy i Żywiecczyzna drogowskazem dla Słowacji

2023-06-02 11:36

Na zaproszenie przewodniczącej słowackiego regionu Eriki Juronovej, delegacja woj. śląskiego razem z marszałkiem Jakubem Chełstowskim gościła w kraju żylińskim. Spotkanie dotyczyło współpracy obu regionów na rzecz rozwoju.

Kraj Żyliński znajduje się na północnym zachodzie Słowacji - od strony zachodniej graniczy z Republiką Czeską, a od północy z Polską. Głównym miastem jest Żylina, atrakcjami regionu są zamki: Orawski, Hričovský, Súľovský hrad, Likava,  Liptovski.

Ważnym miejscem na turystycznym szlaku jest miejscowość Vlkolinec wpisana na listę zabytków UNESCO. Znajdziemy tam też architekturę sakralną, którą reprezentują drewniane kościoły w Świętym Krzyżu, Twardoszynie, Leštinách i Istebnym. Kuracje uzdrowiskowe oferują Rajeckie Cieplice (Rajecké Teplice), Turczańskie Cieplice oraz Lúčky.

Województwo śląskie i kraj żyliński łączy bardzo dobra współpraca transgraniczna. Oba regiony mają ambitne perspektywy i plany.

Beskidy i Żywiecczyzna drogowskazem dla Słowaków

Chcemy przede wszystkim czerpać z doświadczeń Województwa Śląskiego, którego atrakcją turystyczną są Beskidy czy Żywiecczyzna. Rozwój turystyki w Kraju Żylińskim w oparciu o doświadczenia naszego sąsiada są pewnego rodzaju drogowskazem. Zależy nam na wypromowaniu turystycznej marki naszego regionu, zaktywizować go, przy czym należy brać pod uwagę jego specyfikę, bo w naszym przypadku aż 60 proc. powierzchni regionu to tereny chronione – wyjaśnia Erika Juronova dodając, że Kraj Żyliński przywiązuje ogromną wagę do swojego dziedzictwa kulturowego.

Słowacki odpowiednik województwa śląskiego jest bardzo malowniczy: Mała Fatra, Wielka Fatra, Choczskie Wierchy a przede wszystkim Tatry Zachodnie oraz Tatry Niskie są rajem dla wielbicieli turystyki pieszej i rowerzystów. Znajdziemy tam też chętnie odwiedzane jaskinie, jeziora zaporowe oraz parki wodne.

Kraj Żyliński jest bardzo atrakcyjnym regionem, odwiedzanym przez co roku przez wielu turystów, w tym mieszkańców Województwa Śląskiego. Bardzo cenimy sobie wzajemne relacje, uczymy się od siebie, a każde ze spotkań z panią Eriką Juronovą, przewodniczącą Samorządowego Kraju Żylińskiego to cenne doświadczenie i jednocześnie okazja do zacieśniania więzów z tym bardzo ważnym dla nas regionem, z którym mamy wiele projektów do realizacji, w tym Interreg SK-PL. Turystyka, współpraca gospodarcza oraz innowacje są wspólnym mianownikiem działań, które chcemy razem rozpocząć. Co więcej, chcemy kwestie współpracy poszerzać, wspólnie z Krajem Żylińskim i Morawsko-Śląskim stworzyć międzyregionalną platformę ze wspólną marketingową wizją rozwoju naszych ojczyzn. Otworzyć tym samym nową przestrzeń gospodarczą i biznesową – mówi marszałek Jakub Chełstowski.

Jednym z pomysłów na rozszerzenie współpracy są wspólne projekty Województwa Śląskiego, Kraju Żylińskiego oraz Kraju Morawsko-Śląskiego, w których te trzy regiony jako monolit ubiegałyby się o środki unijne z myślą o ich rozwoju. Do współpracy zostałyby zaproszone także duże ośrodki miejskie: Katowice, Ostrawa i Żylina.

Mamy za sobą już wiele wspólnych projektów czy wystaw, a nawet pobytów szkoleniowych. Ważne jest jednak, aby ciągle otwartym tematem była wzajemna edukacja. Imponujące są osiągnięcia i doświadczenia Województwa Śląskiego w zakresie innowacji w procesie transformacji. Nie ukrywam, że mile widziany byłby doradca ze strony Województwa Śląskiego, który pomógłby i nam w tym zakresie – zaakcentowała Iveta Chabadova, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Kraju Żylińskiego.