Tak wygląda oświetlone molo przy Pogorii III w Dąbrowie Górniczej

i

Autor: UM Dąbrowa Górnicza

Dąbrowa Górnicza

Wkrótce ruszy długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Ścieżka wokół Pogorii III będzie oświetlona

22 lutego ogłoszony został przetarg na budowę parkowego oświetlenia wzdłuż wschodniej strony Pogorii III. To pierwszy etap inwestycji, którą mieszkańcy zgłosili i wybrali w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Pierwszy etap zakłada posadowienie 76 słupów i 76 parkowych opraw na odcinku od ul. Średniej do ul. Zakładowej. Nowe oprawy będą mieć właściwości podobne do tych, które zostały w zeszłym roku zamontowane na molo i wzdłuż promenady. To lampy bez efektu olśnienia, pozbawione barwy światła niebieskiego, dlatego stanowią idealną propozycję do miejsc widokowych, gdzie światło ograniczą możliwości obserwowania nieba. A do tego są ekologiczne.

Zaprojektowane oprawy zużywają czterokrotnie mniej energii elektrycznej niż sodowe oprawy uliczne. Ponadto zastosowany zostanie system sterowania, który stopniowo będzie redukował poziom natężenia oświetlenia w godzinach nocnych – mówi wiceprezydent Damian Rutkowski.

Dodatkowo na co drugim słupie zostaną zamontowane ledowe naświetlacze do oświetlenia zieleni. W tym roku zrealizowany ma zostać również drugi etap inwestycji, obejmujący odcinek od strony linii kolejowej po zachodniej stronie jeziora. Przetarg na montaż słupów i opraw zostanie ogłoszony po opracowaniu dokumentacji projektowej.

Oto najdłuższa wieś w Polsce. Leży w województwie śląskim: