Dom kultury w miejscu nieistniejącej cukrowni w Chybiu

i

Autor: UG Chybie

Inwestycje

Wkrótce otwarcie nowego domu kultury w Chybiu. W środku będzie sala kinowa z widownią

2024-06-09 13:25

Jeszcze tylko cztery miesiące zostały do oficjalnego otwarcia nowego domu kultury w Chybiu. Placówka powstaje w miejscu nieistniejącej cukrowni. Adaptacja budynku ma się zakończyć we wrześniu.

Dom kultury w Chybiu powstaje w miejscu dawnej cukrowni 

Początkowo zakładano, że adaptacja zostanie zakończona w czerwcu. Teraz już wiadomo, że tego terminu nie uda się dotrzymać. Wykonawca potrzebuje jeszcze około 3 miesięcy, by zakończyć prace. Powodem opóźnienia była niedostępność części materiałów.

Musieliśmy też zaktualizować dokumentację, by dostosować ją do zmienionych przepisów. Poza tym właściwie wszystko jest już na ukończeniu. Prace idą dobrze. Pomieszczenia są prawie gotowe - powiedział wójt Janusz Żydek w rozmowie z PAP.

Oficjalne otwarcie nowej siedziby domu kultury planowane jest na połowę października. Termin ten jest symboliczny - wówczas przypada 55. rocznica powstania Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps”, który działa przy placówce.

Adaptacja budynku dawnej cukrowni w Chybie na nową siedzibę domu kultury rozpoczęła się w 2020 roku. Remont miał się zakończyć w 2022 roku, ale ówczesny wykonawca nie dotrzymał terminów i władze Chybia rozwiązały z nim umowę. W maju 2023 roku rozstrzygnięty został przetarg na dokończenie prac. Wykonawca wszedł na plac budowy dwa miesiące później.

Jak będzie wyglądał nowy dom kultury w Chybiu?

Obecny dom kultury w Chybie mieści się w ciasnych pomieszczeniach miejscowego amfiteatru. Po przeprowadzce placówka zyska całkiem nową jakość.

W nowym domu kultury będzie mieścić się sala kinowa ze sceną i widownią na ponad sto miejsc. Poza tym w środku znajdziemy m.in. pomieszczenia do zajęć warsztatowych i galerię. W ramach prac przewidziano także przebudowę tarasu tak, by mogły się tam odbywać zajęcia plenerowe.

Koszt adaptacji domu kultury to ok. 11 mln zł. Inwestycję udało się sfinansować z funduszy unijnych i Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”.

Jak zapewniają władze gminy, przy placówce nadal będzie działał Amatorski Klub Filmowy "Klaps". To instytucja założona w 1969 roku z inicjatywy trzech pracowników zakładu. Franciszek Dzida, Józef Orawiec i Kazimierz Pudełko chcieli stworzyć miejsce, gdzie będzie można oglądać i omawiać dzieła filmowe. To jedyny działający na wsi klub filmowy, obecnie zrzesza kilkanaście osób. (PAP)

autor: Marek Szafrański