Wieża ciśnień w Zabrzu nadal za darmo. Wystawa Carboneum jest genialna

2022-11-07 13:41

Wieża ciśnień w Zabrzu, zwana także wieżą wodną jest udostępniona do zwiedzania. Turyści i miłośnicy zabytków industrialnych są pod dużym wrażeniem wyremontowanego przebudowanego obiektu. To kolejny uratowany zabytek na Śląsku.

Wieża ciśnień w Zabrzu

Takiego zabytku jak wieża ciśnień w Zabrzu inne miasta mogą tylko pozazdrościć. Wieża, zlokalizowana przy ul. Jana Zamoyskiego 2, góruje nad miastem. Na początku XX wieku miała za zadanie spiętrzać wodę, aby można ją było doprowadzić do ogromnej części miasta. Przez lata, po zakończeniu pracy, stała opuszczona i powoli obracała się ruinę i groziła jej rozbiórka, gdyż zagrażała bezpieczeństwu. Na szczęście podjęto decyzję o uratowaniu wieży. Wyremontowane zostały wnętrza, a obok wieży stanęła przeszklona klatka schodowa z windą. Dzięki tej inwestycji dzisiaj wieża może nie tylko przypominać o swoim dawnym przeznaczeniu ale pełnić zupełnie nową funkcję - interaktywnej wystawy Carboneum, miejsca spotkań i konferencji oraz idealnego miejsca obserwacyjnego. Wieża otrzymała zaszczytny tytuł Budowy Roku 2021 w kategorii obiektów przebudowanych i rewitalizowanych.

– Nasza wieża ciśnień to najpiękniejszy obiekt tego typu na Śląsku. Dziedzictwo, które chcemy chronić i przekazywać następnym pokoleniom, jest tu wyjątkowo obecne. Czuję ogromną radość, że udało nam się stworzyć w Zabrzu kolejne piękne miejsce – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Wystawa Carboneum w Zabrzu

Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego powstała w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Została zaprojektowana przez architekta Augusta Kinda i radcę budowlanego Friedricha Loose. Ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Jej zasadniczą konstrukcję stanowi osiem filarów na planie ośmioboku foremnego oraz filar centralny. Pod mansardowym dachem znajdował się zbiornik na wodę, który w ostatnich latach został zdemontowany. Dolną część obiektu stanowią trzy kondygnacje użytkowe, na których mieściły się mieszkania i biura.

W miejscu zbiornika na wodę mieści się obecnie interaktywna wystawa Carboneum, czyli wszystko co powinniśmy wiedzieć o węglu. Organizatorzy nie skupiali się na wydobyciu węgla, ale na jego wykorzystaniu w zależności od odmiany alotropowej, cechującej się różnymi właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Pierwiastek znany jako węgiel przybiera postać diamentu, grafenu, fulerenu, cyklokarbonu. Co więcej odmiany te można zobaczyć, a nawet wziąć w rękę.

Bezpłatne wejście do wieży ciśnień i na wystawę Carboneum zostało przedłużone do końca listopada.

- Z całą pewnością warto tu przyjść. Oglądałem kiedyś horror, w którym ożyła czarna ciecz. No więc właśnie taką ciecz można też zobaczyć w Carboneum. To mnie najbardziej zaciekawiło - mówi pan Stefan, który przyszedł na wystawę z wnukami.

Wieża Ciśnień w Zabrzu: godziny otwarcia

  • Poniedziałek: nieczynne
  • Wtorek-piątek:grupy szkolne – 9:00-14:00 (zwiedzanie z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji), turyści indywidualni – 15:00-18:00
  • Sobota-niedziela: turyści indywidualni – 10:00-18:00

Restauracja Kelnerzy w Wieży MENU i atrakcja

Restauracja w wieży ciśnień ma niesamowitą atrakcję. To przeszkolny wykusz, który sprawia, że siedzący przy stoliku mają wrażenie unoszenia się w powietrzu. Czynna jest w godzinach funkcjonowania wieży ciśnień. Serwuje dania, przystawki, przekąski i wypieki.

W menu znajdziemy

  • Tatar wołowy 45 zł
  • Hekele czyli brioche z ogórkiem kiszonym, ziemniakiem pieczonym piklowaną czerwoną cebulą, śledziem, jabłkiem i jajkiem pochee 34 zł
  • Panna cotta z kozim serem 36 zł
  • Sernik z białą czekoladą i malinami 22 zł
  • Americano 13 zł
  • Espresso 11 zł
  • Cappuccino 16 zł
  • Herbata owocowa 12 zł