Arcybiskup Adrian Galbas

i

Autor: Karol Porwich/East News

Kościół

Wielkie zmiany w Kościele na Śląsku. Kobiety dostaną więcej praw

2024-06-14 22:36

Kościół na Śląsku czekają wielkie zmiany. Ich gorącym zwolennikiem jest obecny arcybiskup Adrian Galbas. We wszystkich kościołach Archidiecezji Katowickiej kobiety i dziewczynki mają otrzymać więcej praw. Nie będą jedynie odpowiedzialne za wystrój ołtarza

Archidiecezja Katowicka skupia 322 parafie w województwie śląskim. Pracuje w nich 556 księży, którzy regularnie na niedzielnych mszach świętych widzą się z tylko co czwartym mieszkańcem swojej parafii. To dokładnie 26,8 proc. osób – według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego za 2022 rok.

Jakie zmiany w Kościele na Śląsku?

Aby zatrzymać trend odchodzenia od Kościoła, arcybiskup Adrian Galbas, metropolita katowicki dał jasno do zrozumienia, że musi się zmienić rola księży oraz wiernych, a zwłaszcza kobiet.

Nie chciejcie w waszym głoszeniu zrobić wszystkiego sami, bo się wyplujecie, nie bądźcie tylko tymi, którzy przemawiają do świeckich, którzy wyznaczają im miejsce, jakie mają zająć. Współpracujcie z nimi - powiedział abp Adrian Galbas w homilii wygłoszonej podczas wyświęcania księży w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach 11 maja 2024 roku.

Czy kobiety mogą być księżmi?

W Kościele katolickim, inaczej niż w ewangelicko-metodystycznym, ewangelicko-reformowanym, czy zielonoświątkowym kobiety nie mogą być księżmi. Rola kobiet w dzisiejszym Kościele w Polsce zwykle ogranicza się do prac porządkowych i przygotowaniu ołtarza przed ceremoniami. Wykonują je zakonnice. Kobiety są także organistkami, śpiewają w chórach i prowadzą większość grup parafialnych, jednak od lat domagają się przyznania im większych praw.

Arcybiskup Adrian Galbas pierwszy raz publicznie wyraził chęć przeprowadzenia wielkich zmian w śląskich kościołach.

Chciałbym, byśmy niebawem rozpoczęli w naszej diecezji systematyczne przygotowanie do bycia lektorem, akolitą i katechistą, zgodnie z tym, czego naucza nas papież Franciszek. I aby te posługi mogli podejmować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Współpracownicy prezbiterów – powiedział abp Adrian Galbas.

Jakie funkcje mają kobiety w Kościele?

Proponowane zmiany są w Polsce rewolucyjne, jednak warto wspomnieć, że od wielu lat wdrażane są na przykład w kościele w Niemczech oraz w innych krajach, w których zwyczajnie brakuje mężczyzn.

Zgadza się z nimi papież Franciszek, który już trzy lata temu tak zmodyfikował Prawo Kanoniczne, że umożliwił kobietom nie tylko odczytywanie fragmentów Pisma Świętego w czasie mszy i nabożeństw, ale także pomoc kapłanowi w czasie liturgii. Mogą już być ministrantkami, a nawet udzielać Komunię Świętą, co wcześniej zarezerwowane było wyłącznie dla chłopców i mężczyzn.

Kiedy kobiety będą służyć przy ołtarzu w kościele?

Termin zrównania praw kobiet i mężczyzn w Archidiecezji Katowickiej nie został jeszcze podany. Wiadomo jednak, że nie stanie się to szybko.

Dla przykładu: aby służyć do mszy jako ministrantka, trzeba mieć minimum 9 lat i odbyć kurs kandydacki, który trwa nie dłużej niż rok.

Program kursu przygotowawczego szafarza Komunii Świętej obejmuje 27 godzin wykładów i ćwiczeń praktycznych. Wymogi formalne są wyższe: trzeba mieć co najmniej 25 lat oraz odznaczać się zaangażowaniem w życie Kościoła, wzorowym życiem moralnym oraz poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych.

Jak się mówi kocham Cię po śląsku? QUIZ Śląski słownik miłosny
Pytanie 1 z 14
Jak się mówi po śląsku kocham Cię