Wielki piec w Rudzie Śląskiej zostanie zrewitalizowany

i

Autor: UM Ruda Śląska

Ruda Śląska

Wielki piec Huty Pokój doczeka się rewitalizacji. To będzie wizytówka województwa śląskiego

2024-05-11 0:53

Ogłoszono przetarg na wykonanie adaptacji wielkiego pieca Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Termin składania ofert mija 3 czerwca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rewitalizacja będzie gotowa do końca 2026 roku.

Ogromna dotacja na adaptację wielkiego pieca w Rudzie Śląskiej

Na adaptację pieca Ruda Śląska pozyskała ponad 75 mln zł dotacji, przy czym koszt całości wyniesie ok. 100 mln zł. Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego. Umowę dotacji podpisano końcem lutego tego roku.

Teraz władze miasta ogłosiły przetarg na wykonanie inwestycji. Termin składania ofert mija 3 czerwca. Inwestycja powinna być gotowa do końca 2026 roku.

Nadanie nowych funkcji naszemu kolosowi to z pewnością inwestycja, którą warto mieć w swoim portfolio – ocenił prezydent Michał Pierończyk.

Zobacz najlepsze atrakcje województwa śląskiego

Rudzki piec będzie atrakcją turystyczną i wizytówką regionu

Rudzki samorząd został właścicielem pieca Huty Pokój w 2018 roku. Rok później zorganizowano międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania obiektu. Wśród 96 pracowni najlepszy okazał się projekt krakowskich architektów z eM4. Pracownia Architektury. Brataniec".

Na podstawie koncepcji zamówiono projekt. Zakłada on utworzenie platformy widokowej z trasą dydaktyczną na piecu. Budynek sterowni i maszynowni zostanie zaadaptowany na cele muzealne. Z kolei część konferencyjno-szkoleniowa znajdzie miejsce w całkiem nowym obiekcie, który będzie "zawieszony" w powietrzu. Pod nim pojawi się plac zabaw, a tuż obok niego wyrośnie ogórd edukacyjny. Koncepcja zakłada również budowę parkingu i obiektów małej architektury.

Historia wielkiego pieca Huty Pokój 

Huta Pokój została założona w 1840 roku. Wielki piec budowano w zakładzie, co zajęło 105 dni. Gdy był już gotowy, został przesunięty w wyznaczone miejsce za pomocą stalowych lin. Uroczyste uruchomienie pieca odbyło się w 1968 roku, a tą wiekopomną chwilę uwieczniła Polska Kronika Filmowa.

Po niespełna 20 lat okazało się, że piec jest przestarzały i nieefektywny. Modernizacja zakończyła się w 1987 roku. W ramach prac zmieniono profil produkcyjny urządzenia, przestawiając je na wytop żelazomanganu. Jak podaje PAP, Huta Pokój była wtedy jedynym w kraju producentem tego stopu.

Wielki piec po raz kolejny poddano modernizacji w latach 1995-97, ale produkcję wznowiono dopiero w 2004 roku. Trafił on w ręce konsorcjum Eurostal Inwestycje, przekształcone następnie w spółkę Stalmag.

Niestety, niedługo później został całkowicie wygaszony. Wpływ na decyzję miała m.in. podatność na awarie. W 2012 roku Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał wielki piec na listę zabytków. Sześć lat później piec trafił w ręce miasta.